ajutor..am peste 100 de piscaturi de insecte

27-02-2012
Andreea F
Nu este medic/terapeut
Andreea F
Buna..Traiesc la casa si de cateva luni am adoptat un motanel...cand l-am luat era plin de purici insa la-m deparazitat apoi am inceput sa folosesc solutii pentru purici care se aplicau o data la trei luni..partea prosta e ca acum cu venirea ierni am omis sa ii aplic solutia iar motanelul meu a "colectat cativa purecii..Eu sunt genul de persoana care atrage sa zic asa purecii ca un magnet..iar de cateva zile sunt asaltata de ei..am deparazitat animalul si am scapat si de purecii din casa insa sunt plina de piscaturi..am vreo 70 de piscaturi pe spate..peste 100 de piscaturi in zona pieptului si pe abdomen..sunt piscata si pe picioare..pe acelea nu am mai indraznit sa le numar..iar azi cand ma-m trezit azi aveam pe toata zona pieptului si pe abdomen bubite multe si rosii..nu mai spun ca ma mananca ingrozitor..mi-e frica sa nu fie soc anafilactic insa nu stiu daca pureci pot provoca asa ceva..sau am facut alergie...va rog daca ma puteti ajuta cu o parere sau sa imi recomandati ceva pastile sau unguent ca sa mai diminuez mancarimea..mi-e frica ca as putea sa cauzez leziuni grave ale pielii din pricina ca ma abtin cu greu sa nu ma scarpin..pls helpp...multumesc anticipat
1 comentarii
0
27-02-2012, ora 08:03
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Puteti lua antihistaminic (Claritine, Aerius, Xyzal) 1 cp/zi pentru aproximativ 10 zile. Pe leziuni puteti utiliza tot un antihistaminic (Rival) sau un corticoid ( Advantan, Locoid, etc) in scop antiinflamator.
Numai bine,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: