Al doilea episod de vertij

12-08-2016
crivas
Nu este medic/terapeut
crivas
In mai am avut o criza de vertij. Cu cateva zile inainte incepusem sa am usoare ameteli la anumite miscari de cap sau de priviri, ameteli care treceau repede. Criza s-a instalat treptat, in 2-3 ore. Nu am simtit altceva decat ameteala, fara alte dureri, tiuituri (sau au fost foarte slabe si nu le-am luat in seama) sau scadere de auz. Cand ma ridicam in picioare aveam greturi si transpiratii, culcat in pat eram perfect. Cam dupa 12 ore au inceput sa se mai diminueze simptomele, cam in 48 de ore eram aproape refacut, au mai ramas niste simptome slabe vreo 2 saptamani, apoi am fost absolut perfect. Dupa cateva zile de la criza, m-a invatat cineva sa depistez urechea bolnava dormind cate o noapte numai pe o parte, si partea pe care ma scol ametit imi va da urechea bolnava. Insa ameteala mi-au dat ambele parti, doar ca una putin mai mare. Din asta nu stiu ce sa deduc. La medic nu am fost.
Acum o saptamana am avut inca o criza. S-a declansat noaptea cand m-am ridicat din pat sa merg la baie si am intors capul spre ceas. Cu cateva zile inainte am avut niste semne de ameteli usoare date doar de privire, nu si de miscari de cap ca in mai, daca de ex priveam mai mult masinile mergand pe sosea, dintr-o parte in alta. De data asta am avut si tiuituri, si le mai am si acum, par egale in ambele urechi. In criza, cand stateam in pat eram in regula, doar daca ma intorceam de pe o parte pe alta (mai mult spre dreapta) simteam o usoara si scurta ameteala. Ceva ameteli mai am si acum, cand si cand, sigur am daca ma ridic din pat fiind culcat pe partea dreapta, nu tot timpul la fel de intense dar suportabile si trec repede. Din ce am citit, asta pare sa dea ca bolnava urechea dreapta. In rest nu m-a durut nimic, nici amorteli sau altceva. Am fost la control orl la 3 zile dupa criza, inca mai aveam simtome dar mult mai slabe, si nu mi-a gasit nistagmus deloc (testat cu aparate). Dl dr a inceput sa presupuna ceva infectie la urechea stanga, asa i se parea dupa aparate, probabil pentru ca a vazut auzul mai slab, dar e mai slab din tinerete de la o otita. Sa fi fost infectie si acum si in mai? Mi-e greu sa cred. Si mai banuia ceva circulator. Mi-a recomandat doppler la carotida, l-am facut, e in regula. Mi-a dat tratament cu betaserc 1-1-1 o saptamana si 1-0-1 in rest pana la o luna si sa revin la control, cu regim de sare, alcool si cafea. Mi-e frica de boala Meniere, dansul a zis ca nu e, pt ca nu am avut scadere de auz. Totusi am avut si mai am tiuituri. De asemenea, nici restrictii la activitati a zis ca nu am, pentru ca o eventuala alta criza imi va da semne. Cam ce credeti ca am?
Am 57 de ani, 1, 79, 65kg, tensiunea 13 cu 8, pulsul e mai mic, cam 50 in repaus dar e asa de cand ma stiu si creste normal la efort. Sunt nefumator, nu beau cafea, alcool extrem de putin, sare putina si fac multa miscare.
Multumesc.
3 comentarii
0
14-08-2016, ora 06:59
Dr. Orl
Identitate neconfirmată
Dr. Orl
Din ceea ce descrieti, reiese ca ati putea avea o patologie a otolitilor din urechea interna - VPPB. Sunt necesare manevre de diagnostic si repozitionare a otolitilor. Evitati miscarile bruste ale capului (posibil sa treaca si de la sine).
0
14-08-2016, ora 08:57
crivas
Nu este medic/terapeut
crivas
Multumesc mult pentru raspuns.
Intr-un fel ar fi bine, daca se poate spune asa, desi persista niste intrebari relativ la vppb. De ce nu am avut nistagmuls? De ce am (inca) tiuituri, si inca in ambele urechi (parca totusi mai mult in stanga)? E posibil sa apara otoliti concomitent la ambele urechi? Poate ca prea incerc sa incadrez simptomele intr-un sablon strict de boala, nu stiu, nefiind medic, doar din ce citesc pe net. Acum inca mai am simptome, mai ales dimineata, in unele zile mai accentuate (dar suportabile) decat in altele, mi se pare ca dupa cum dorm cu capul noaptea. Azi noapte de ex am dormit numai pe partea stanga si putin cu fata in sus, la indicatia (citita pe net) ca daca problema e la urechea dreapta, sa nu dormi pe ea, si m-am trezit mai ametit putin ca ieri dimineata, cand am dormit pe ambele parti. Daca n-o fi intamplator. Mai cred si ca dl dr ar fi putut sa mai faca niste teste care sa ma apropie de diagnostic. Poate ar fi bine sa ma duc si al alt cabinet acum, cat mai am simptome (daca nu cumva vor ramane forever)?
0
02-12-2021, ora 17:47
Mihaela decembrie 2021
Nu este medic/terapeut
Mihaela decembrie 2021
Buna ziua, am și eu cam același cam aceleași simptome. Cum sunteti.? V ati rezolvat problemele?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: