Alaptez si Exluton nu se mai gaseste...ce pot folosi in loc?

17-10-2008
CristinaV
Nu este medic/terapeut
CristinaV
Exluton nu mai se exporta... ce alte anticonceptionale pe baza de progesteron mai stiti??
3 comentarii
0
18-10-2008, ora 13:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca alaptezi si ai luat Exluton fie ti-a venit ciclul devreme sau copilul are peste 6 luni.Daca copilul are peste 6 luni si, deci a trecut deja la diversificarea alimentatiei, poti lua un contraceptiv combinat estro-progestativ cu doza redusa de etinil estradiol [Lo- Femenal, Rigevidon, Marvelon].Spun peste 6 luni pentru ca aceste pilule reduc cantitatea de lapte matern si pot afecta cresterea normala a sugarului.Daca doresti sa continui contraceptia numai cu progesteron poti apela la un contraceptiv injectabil {Depo - Provera din 3 in 3 luni].Poti, de asemeni, sa -ti montezi un sterilet daca urmatorii 5 - 8 ani nu mai doresti copii, sau poti utiliza prezervative.
0
15-01-2010, ora 21:14
AddaAdda
Nu este medic/terapeut
AddaAdda
Buna. as dori si eu sa va intreb ceva. am un bebe de 1 an si 2 luni si inca de la 6 saptamani am luat cerazette, mi-au fost recomandate de ginecoloaga mea. inca alaptez frecvent(si noaptea) dar nu sunt prea multumita de aceste mono-pilule deoarece nu am avut menstra deloc pana acum si sunt un pic ingrijorata. la doscor nu am fost deoarece ginecoloaga mea a plecat in alta tara si nu prea imi vine sa merg la alt doctor deocamdata.as vrea sa le schimb. pot trece la contraceptive combinate sau la alte mono-pilule???ce ma sfatuiti sa fac??este normal sa nu am menstra pana acum??mentionez ca o singura data am avut o sangerare foarte putina, cam doua zile, dar putin cantitativ si imi cade si parul foarte rau. ce sa fac???ce pot sa iau????va multumesc
0
17-01-2010, ora 20:48
AddaAdda
Nu este medic/terapeut
AddaAdda
Ok.Cumva pot cumpara Depo - Provera fara reteta?care sunt avantajele si dezavantajele?sunt sigure?eu am doar 22 de ani si as dori sa intreb daca pot sa imi fac aceasta injectie si de la aceasta varsta.pana sa raman sarcinata am luat karissa, pt putin timp si nu am avut probleme.continui cu ele?sau imi recomandati aceasta injectie?va multumesc si astept raspuns.:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alaptarea la san este dureroasa?
  • Alăptarea
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Pot rămâne însărcinată cât timp alăptez?
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Alăptarea în sarcină
  •