Albendazol in sarcina

24-08-2016
diana1509dc
Nu este medic/terapeut
diana1509dc
Buna ziua! Am o saptamana de cand am fost la un control pentru confirmarea sarcinii. Sunt in saptamana a 7-a de sarcina. In saptamana a 5-a am luat Albendazol 200 mg. Nu mi sa dat nici un raspuns cat si cum afecteaza si daca se recomanda chiuretajul sau pot pastra sarcina. multumesc
13 comentarii
0
24-08-2016, ora 13:54
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

cel mai indicat sa va raspunda la aceasta intrebare este medicul care v-a recomandat tratamentul deoarece cunoaste dozele recomandate

Va multumim,
Echipa Medicala Marie Stopes
0
24-08-2016, ora 15:48
diana1509dc
Nu este medic/terapeut
diana1509dc
Buna ziua! nu mi le-a recomandat nimeni. Nu a fost prima oara cand le-am luat..si nu am stiut ca sunt insarcinata. nici atat ca aveam 5 saptamani. Un sfat va rog? Multumesc mult
0
24-08-2016, ora 16:08
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Albendazol nu este recomandat in sarcina sau la suspiciune de sarcina. Va recomandam insa inaintea de a lua o decizie sa consultati medicul ginecolog care ati dori sa va supravegheze sarcina si acesta sa evalueze care este urmatorul pas recomandat. Este foarte important sa luati aceasta decizie impreuna cu medicul dvs. ginecolog si nu de una singura

Va multumim
Echipa Medicala Marie Stopes
0
19-09-2017, ora 20:12
Carmen_CC
Nu este medic/terapeut
Carmen_CC
Buna Diana1905dc. Am citii comentariul tau si sunt interesata care a fost decizia ta vis - a - vis de sarcina. Te intreb pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie. Am luat albendazol fara sa stiu ca sunt insarcinata. Eram de fapt in 2 doua, a treia saptamana de sarcina. Am luat 5 zile cate 400mg pe zi. Nu stiu ce sa fac...
Multumesc
0
19-09-2017, ora 20:32
diana1509dc
Nu este medic/terapeut
diana1509dc
Buna Carmen! Decizia a fost sa merg inainte cu sarcina si multumesc lui Dumnezeu pentru decizia luata pentru ca acum am un minunat baietel de 5 luni. De recent i-am descoperit la inimioara un suflu si o artera mai stramta iar cardiologul mi-a spus ca ar fi de la nastere. Urmeaza sa merg la altcineva pentru mai multe amanunte dar nu este absolut nimic grav..adica suflul se va inchide de la sine. Copilul meu creste normal, este destept si fara nici o problema. Sfatul meu este sa mergi inainte cu sufletul curat si sa nu stati ca si mine ingandurata toata sarcina ( a fost groaznic) pentru ca primii medici mai tare ma speriam. Am gasit la Iasi un profesor care ma asigurat ca, copilul meu nu va avea probleme. Locuind in Italia, dupa am facut si la Milano alte controale si totul a decurs normal. La 2 3 saptamani de la conceptie este TOTUL sau NIMIC. Stati fara griji si bucurati-va de sarcina
O sa aveti un bebe minunat si fara probleme! Sarcina usoara va doresc si o nastere usoara!
0
19-09-2017, ora 20:35
diana1509dc
Nu este medic/terapeut
diana1509dc
La mine a fost o singura doza de 400 mg. Mergeti inainte..la ecograf se va vedea daca va fi o problema inainte de a fi prea tarziu.. acesta a fost sfatul pe care l-am primit si eu. Eu 9 luni am mers concomitent la 2 ginecologi. In fiecare luna faceam 2 controle si am facut cate 2 morfologii in trimestrul 1 si 2.
0
20-09-2017, ora 10:05
Carmen_CC
Nu este medic/terapeut
Carmen_CC
Buna Diana. Iti multumesc foarte mult pentru raspuns. Felicitari pentru bebe. Ma bucur tare mult pentru tine! Eu sunt in cercetari acum. Ma duc de la un medic la altul. Parerile sunt impartite. Doza de medicament luata a fost destul de mare... Merg si eu pe principiul... TOTUL sau NIMIC. Cred ca pana la urma Doamne Doamne va avea grija de noi... si tot el va decide cum e mai bine. Iti multumesc frumos pentru sfaturi si pentru incurajari.
0
20-09-2017, ora 13:51
diana1509dc
Nu este medic/terapeut
diana1509dc
Si eu am dat inainte cu aceeasi gandire..chiar sa ma tii la curent despre evolutia sarcinii..eu nu am avut cu cine discuta pe tema si ma bucura faptul ca tu poti. Tot binele din lume!
0
13-10-2017, ora 10:26
Bianca9505
Nu este medic/terapeut
Bianca9505
Fatele cum a fost cu sarcina dupa ce ati
Luat albendazol? Totul a decurs ok? Si eu sunt ingandurata in a 2 saptamana am luat o pastila de viermi. Sunt cam speriata.va rog mult sa imi spuneti
0
13-10-2017, ora 11:06
diana1509dc
Nu este medic/terapeut
diana1509dc
Eu am luat in saptamana 5...multe ganduri negre si nopti nedormite dar cu final fericit. Am un baietel perfect sanatos care implineste 6 luni peste 3 zile! ❤ multa sanatate si sarcina usoara!
0
13-10-2017, ora 11:13
Bianca9505
Nu este medic/terapeut
Bianca9505
Multumesc tare mult, problema e ca eu am luat o cam aproape de 2 saptamani de sarcina. Sper sa fie si la mine totul bine.
0
19-05-2021, ora 09:55
Maria_A0
Nu este medic/terapeut
Maria_A0
Bună ziua! Vin și eu din urmă cu o intrebare pe subiect. Am luat albendazol 400mg in data de 11 mai. Iar în data de 17 posibil sa fi avut loc concepția.. Cum sunt copiii acum? Care sunt șansele ca doza aceea sa afecteze sarcina? Vă mulțumesc
0
08-06-2022, ora 23:30
Gby 00000
Nu este medic/terapeut
Gby 00000
Buna sant și eu in situația ta Maria-A0 ce sa întâmplat a fost afectată sarcina ta într-un fel ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul