Alcoolul

09-12-2017
Alccol
Nu este medic/terapeut
Alccol
Buna seara am si eu o problema cu sotia sper ca pe aceasta cale sa gasesc o rezolvare.De cati va ani mai precis 8 /9 ani a luat o pe calea alcoolului mai precis vine acasa bea su începe scandul.Acum 3 saptamani am adus o acasa beată ca dupa jumătate de oră sa cheme poliția si sa ma evacueze ( mentionez ca nu stăm în romania) am predat cheile poliției care au fost predate soției mele cu mențiunea că am interdictie sa ma apropi de sotia mea, sa o sun sau sa incerc sa intru in ap.Am fost la medic o cunostinta si nu vrea sa recunoasca care probleme cu alcoolul. Ce e mai rau este ca in momentul in care bea uita unde pune telefonul sau țigările iar cel mai rau este ca a doua zi nu asi aminteste absolut nimic.Ce ma sfatuiti
2 comentarii
0
09-12-2017, ora 19:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa o convingi sa mearga la dezalcolizare (la psihiatru) si sa faca niste terapie la psiholog.
Daca erati din Bucuresti se ducea la Alcoolicii Anonimi.
Terapia la psiholog se poate face si online cu psihoterapeuti romani, ca sa va coste mai putin.
0
10-12-2017, ora 12:22
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună ziua!
Într-un moment de calm, relaxare, în care îi vorbiți despre sentimentele care vă leagă, convingeți-o că e spre binele ei și al relației să meargă la psihiatru și psiholog.
Ca psiholog care am lucrat și cu persoane ce aveau ca problemă alcoolul, eu recomand consilierea individuală făcută înaintea celei de grup, pentru că de multe ori dă rezultate neașteptate. Și asta pentru că de fapt alcoolul a fost un substitut al unor carențe afective, sau consecința unor probleme nerezolvate din trecut. Numai după rezolvarea problemelor care-i fac să se îndrepte spre alcool, indivizii pot fi ajutați să-și descopere resursele pentru a lupta cu acest flagel
Din experiența mea de consilier psihologic, pot spune că alcoolul nu-i un dușman ce nu poate fi învins.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.