Alegie solara

06-07-2016
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Buna ziua, Daca ma puteti ajuta cu un raspuns v-as fi recunoscatoare. Dupa o zi petrecuta la mare, desi nu am stat la soare decat dupa ora 17, prietenului meu i s-a umflat mana si degetele iar palma era rosie si ardea, cu o senzatie de arsura-usturime, senzatie de maini uscate si nu mai putea indoi degetele. Mana dreapta este cea imflata, iar la stanga aceeasi senzatie de mana uscata si palma rosie, insa nu s-a umflat deloc. Acelasi lucru a patit si la talpi in special pernitele degetelor ca sa zic asa, insa, fiind pielea mai tabacita nu simte la fel. Tin sa precizez ca este foarte sensibil la soare, de aceea protectia solara este de 50, insa de data asta fiind destul de tarziu nu am mai dat cu crema, pentru ca nu am stat prea mult la soare.Alte simptome nu are. Ar putea fi de la soare? I-am dat cu fenistil si i-am luat aerius. Dupa o zi de tratament s-a mai desumflat putin.Multumesc frumos
2 comentarii
0
11-07-2016, ora 10:08
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Ar trebui sa luati aerius 1 cp pe zi minim 7 zile si sa folositi local advantan 1 aplicatie pe zi 5 zile, apoi la 2 zile inca 5 zile. E posibil sa fie o reactie alergica la soare. Daca simptomatologia persista, sau apare febra, frison mergeti la un consult dermatologic.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
11-07-2016, ora 20:53
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Va multumesc. Am urmat tratament cu aerius si fenistil ( ca asta aveam in casa)s-a desumflat mana, acum are culoare normala, doar dimineata mai are o mancarime a palmei dar fenistilul il calmeaza imediat.multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Nu ai nevoie de creme de protecție solară iarna sau când e înnorat
  • Protecţia solară iarna
  • Razele ultraviolete afectează pielea şi după expunerea la soare
  • Solar D, crema de protecție solară care stimulează producția de vitamina D
  • Monitorizarea expunerii la soare cu ajutorul unui senzor pe suport de hârtie
  • Mini camera-UV care îți arată dacă ai aplicat suficientă cremă de protecție solară
  • Bucură-te de soare cu grijă!
  • Protecția solară în mașină
  • Un nou compus ar putea crește eficiența cremelor de protecție solară
  •