Alergia si pleoapele umflate

13-07-2010
Adriaa
Nu este medic/terapeut
Adriaa
La jumatatea lunii decembrie 2009 au inceput sa mi se umfle cumplit pleoapele, in fiecare zi! nimic in rest, nu roseata, nu mancarime.numai umflaturile pleoapelor!!!!!!!!.Am inceput cu analizele :sange ok, endoc rinologie ok(aum 11 ani am avut hipertiroidie, am fost operata, a ramas tesut lucrativ suficient ), ginecologie ok, coproparazitologie repetata ok, examen bacteriologic al ochiului relativ ok-streptococ alb pt care am facut tratament cu Tobrex iar apoi am mers la oftalmologie deparece toate erau bune in schimb pleoapele extra-umflate!
In luna febr a acestui an am fost diagnosticata cu sindromul ochi uscat si am facut tratament cu, Xanternet, Optive, Bluegel A, Systane.tot cam 3 saptamani, maximum o luna, timp in care mi-am dat seama ca e si o alergie la mijoc!!!! Bun, la recomandarea medicului am scos lacrimile artificiale, testul pt ochi uscat a iesit super, deci urma sa rezov alergia cu Opatanol, a fost ok 3 saptamani iar acum incerc Alergodill-ul, +cate o tableta de Aerius deoarece intre timp am facut teste si vad ca ma ataca si polenul pe langa chimicale, metale si parfumuri la care stiu ca sant alergica de 15-20 ani.Bun, intrebarea mea este de ce cu picaturi oftalmice Alergodill si o tableta de Aerius la zi, un ochi este ok iar celalalt curge non stop ????Am facut si lavajul cailor lacrimale, 2 zile n-au curs ochii dar s-au umflat!!Am schimbat acum si Aerius cu Claritine deoarece eram fara pic de energie, am renuntat la opatanol/allergodill si spray nasal deoarece mi se umfla pleoapele iar acum am luat un gel cu aloe pt ochi, a fost intr-un fel ok, 2 zile n-a curs ochiul dar s-au umflat pleoapele.Mai e ceva, se aduna ceva mucus lipicios si lung ca un fir de ata iar daca il scot din ochi pleoapa se increteste pur si simplu !! Spal fata numai cu sampon no tears, incerc sa hidratez fata si pleoapele uscate numai cu Avene pt atopici, in fine tot nu-mi este clar si nu stiu daca am diagnosticul corect, e firesc ??ce as mai putea incerca???
Va multumesc mult!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.