Alergie?

14-11-2017
Mihaela Darius
Nu este medic/terapeut
Mihaela Darius
Buna ziua, copilului meu de 4 ani ii iesea niste bubite pe fata maini, genunchi care in maxim 20 minute ii treceau acum ii iese pe fata un fel de roseata sau linii ca si cum ar fi zgariat pe fata nas si frunte care in 2- 3 minute ii trece. NU II IESE DACA IL TIN IN CASA, DOAR CAND IL SCOT AFARA!!Am mers la medic si am primit medrol, gluconat de calciu si aerius insa nu a stiut sa imi zica ce poate fi.mi sa zis ca ar putea fi alergie. Am cateva poze daca este vreun medic interesat sa ma ajute as putea sa i le trimit prin mail !!!Multumesc!!!
3 comentarii
0
15-11-2017, ora 14:11
aureola
Nu este medic/terapeut
aureola
Buna ziua, faceti si un examen coproparazitologic. De cele mai multe ori, alergiile sunt date de prezenta parazitilor.Prima data tratati cauza.
Sanatate si s-auzim de bine!
0
27-11-2017, ora 10:48
Mihaela Darius
Nu este medic/terapeut
Mihaela Darius
buna ziua... azi dimineata cand am dus copilul la gradinita i-a aparut din nou roseata in jurul obrajilor si o bubita pe gat. avem trimitere la alergolog pe vineri insa mi se pare ca timpul trece prea incet si eu nu stiu ce poate avea copilul meu sau de la ce poate fi sau ce pot preveni. va rog sa ma ajutati... https://scontent.fotp1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/24058958_1498695813517520_7311945990804417615_n.jpg?oh=25fafe1555c37053ac38e36939ddf8e9&oe=5AD39B1C
0
21-12-2017, ora 02:01
Mimosa
Nu este medic/terapeut
Mimosa
de boli psihosomatice ai auzit ? Simptome fizice care apar in urma unor conflicte emotionale sau unor emotii puternice. Le-am experimentat cu totii:
- diaree de la emotii
- constipatie cand nu mai avem wc-ul nostru fiind in straini
- gura uscata sau nod in gat cand trebuie sa vorbim in public
- transpiratiue sau tremuraturi de la frica
- colici abdominale dupa o suparare
- neurodermita daca copilul a fost separat de mama in maternitate
- cresterea tensiunii de la furie
- mancarime daca credem ca luam paduchi sau purici
- caderea parului dupa o coafura esuata
- acneea la adolescenti ca se uita in oglinda si nu le mai place fata desfigurata de schimbarile momentane sau se sperie de un cos care le "desfigureaza fata"
- colici la sugarii ale caror mame sunt furioase

Copii somatizeaza instantaneu ! Nu este evidenta legatura intre iesitul afara si simptome ?
Daca va ganditi numai la microbii rai evident ca nu vedeti ditamai cauza evidenta.

Cand iese afara copilul se simte atacat/murdarit de ceva daca bubitele sunt in relief.
Asta e cauza la tot ce apare in stratul dermei: adica brobonete, cosuri, "bubite".

Daca este epiderma apar eczeme, piele uscata, crapata, neurodermita, etc...si este alt conflictr (de separare).
Oare nu credeti ca emotiile au si ele un impact asupra corpului fiind lucrul cel mai important care ne afecteaza ?
Cand plange oare un copil ? Cand il supara ceva sau cand sunt microbi in camera ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dezvoltarea alergiilor la sugari poate fi împiedicată de mici molecule din laptele matern
  • Expunerea la microbi a sugarilor contribuie la dezvoltarea sistemului imunitar
  • Originea alergiilor la copii - microbiomul intestinal
  • Alergiile la copii au fost asociate cu expunerea la mercur
  • Deficiența vitaminei D la copii a fost asociată cu un risc mai mare de dermatită atopică
  •