alergie care reapare.. ce e de facut?

20-02-2007
adryy_bac2007
Nu este medic/terapeut
adryy_bac2007
Mi-au aparut niste bube rosii insotite de mancarime.Medicul de familie mi-a zis ca e alergie, dar nu stiu ce sa cred...Am luat 5 zile Clorfeniramin-nici un rezultat, apoi am incercat Flonidan 10 ZILE-MI-AU DISPARUT.Dupa incetarea tratamentului(in cam o saptamana) iar au reaparut.Nu mai stiu ce sa fac.Sigur e alergie?sau o fi vrro boala de piele.Am incercat sa ma feresc de alimente suspecte(chipsuri, sucuri).Ma chinui cu aceste bube de la Craciun.Ce e de facut?
6 comentarii
0
20-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca trebuie sa consulti un medic dermatolog!
0
20-02-2007, ora 00:00
adryy_bac2007
Nu este medic/terapeut
adryy_bac2007
sau un alergolog?
0
20-02-2007, ora 00:00
adryy_bac2007
Nu este medic/terapeut
adryy_bac2007
Multumesc frumos
0
20-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
CRED CA MAI DEGRABA UN DERMATOLOG!
0
10-10-2008, ora 00:00
cosmin22
Nu este medic/terapeut
cosmin22
buna ziua.si eu am o problema asemanatoare: acum cateva luni m-a mancat pielea insuportabil si m-am dus la un dermatolog...care mi-a recomandat flonidan si xyzal.am urmat acest tratament 10 zile(impreuna cu regimul prescris) si nu m-a mai mancat..insa cum am incetat tratamentul a inceput iar sa ma manance m-am dus din nou la dermatolog care mi-a zis sa iau in continuare...am fost si la un alergolog insa testele au iesit neconcludente deoarece pielea era foarte iritata in sensul ca la cea mai mica zgarietura mi se inrosea acel loc(chiar se umfla putin zgarietura) si ma manca putin dupa care trecea in cateva minute.Mi s-au recomandat niste analize la scaun dar nu le-am facut inca(acum pielea nu mai este asa sensibila insa tot nu e cum ar trebui sa fie). De atunci iau cam o pastila de flonidan la 4-5 zile pentru ca daca nu iau incepe sa ma manance pielea iar(am rezistat 7 zile fara sa nu iau si ma manca pielea foarte tare si am luat iar).Spuneti-mi va rog ce sa fac ca sa scap de aceasta mancarime.Va multumesc mult si astept raspunsul dvs
0
05-05-2017, ora 19:50
marie-ta
Nu este medic/terapeut
marie-ta
Eu am exclus din alimentatie toate alimentele care am presupus ca sunt alergene pentru mine pentru ca nu stiam care-i acela care-mi face rau. Astfel am mancat doar supa de legume pasate (cartof, putin orez, dovlecel, telina morcov, leustean, salata) si urzici cu orez, ambele mancaruri nesarate, piept pui fiert nesarat, cu paine obisnuita, dupa o saptamana pielea era curata. Dupa aceea faceti testele alergologice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: