Alergie... ciupitura purice

20-05-2009
maryann
Nu este medic/terapeut
maryann
buna ziua
Ma confrunt cu o mare problema si sper ca cineva de aici sa ma poata ajuta.
Fetita mea in varsta de 5 ani cred ca face alergie la ciupitura de purice. Cum iesim in parc pana ajungem acasa este ciupita toata. Bubitele sunt rosii, umflate si o mananca ingrozitor chiar si noaptea.
I-am dat la sfatul pediatrei aerius, fenistil gel, mixtura mentolata, dar nimic. Acum ca a venit caldura ne confruntam iar cu aceasta problema. Ma poate sfatui cineva ce sa fac?? Exista o solutie care sa impiedice purici sa o ciupeasca?? Sau vreun tratament pentru a nu mai avea o asa reactie la ciupituri. Va multumesc.
2 comentarii
0
20-05-2009, ora 16:08
cristina2002
Nu este medic/terapeut
cristina2002
Sincera sa fiu, tratament nu cred ca exista. Si copilul meu se confrunta cu aceeasi problema, indiferent de insecta, ciupitura face ravagii pe pielea lui. Nu stiu daca spray-urile acelea care se dau pe piele contra tantarilor au efect si impotriva puricilor, merita intrebat cel putin la farmacie. Eu, pe bubitele care nu trec de obicei cu fenistil, dau cu cutaden, e mai bun. Bafta!
0
21-05-2009, ora 15:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Puteti sa folositi un repelent care sa contina ulei esential de eucalipt si cedru. S-a demonstrat stiintific ca acesti arbori au in compozitia lor substante cu efect anti-hexapode (anti-insecte). Daca nu gasiti un astfel de repelent in comert, va puteti lua uleiurile esentiale mai sus mentionate si puteti pune intr-un pahar de 100 ml de lapte, cate 5 picaturi din fiecare ulei (neaparat in lapte pt ca aceste uleiuri sunt foarte solubile in laptele cu continut ridicat de lactoza, pe cand in apa simpla, nu).

Numai Bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dezvoltarea alergiilor la sugari poate fi împiedicată de mici molecule din laptele matern
  • Expunerea la microbi a sugarilor contribuie la dezvoltarea sistemului imunitar
  • Originea alergiilor la copii - microbiomul intestinal
  • Alergiile la copii au fost asociate cu expunerea la mercur
  • Deficiența vitaminei D la copii a fost asociată cu un risc mai mare de dermatită atopică
  •