alergie cred la o atingere mai dura

04-06-2006
Lucas_es
Nu este medic/terapeut
Lucas_es
Buna sunt Lucian si de cativa ani observ caci la fiecare atingere putin mai dura, lovitura, zgarietura, sau strangere locul unde m-am lovit, pielea mi se unfla mai mult sau mai putin depinde de duritatea loviturii, apoi dispare in ceva timp tot asa depinzand de duritatea loviturii, apare pe fata, gat, maini, spate, piept, abdomen, picioare adica aproape peste tot, este prima oara cand scriu despre aceasta si sper ca cei care sunt in spatele acestui foarte bun sait sa ma poata ajuta, va multumesc mult.
7 comentarii
0
11-07-2006, ora 00:00
drcodrina
Nu este medic/terapeut
drcodrina
Nu am suficiente date despre aspectul umflaturilor.Vreau mai multe detalii ca sa imi pot da seama ce se intimpla
0
11-07-2006, ora 00:00
Lucas_es
Nu este medic/terapeut
Lucas_es
sunt rosii, ia forma zgarieturii sau loviturii, daca ma lovesc locul acela ea forma loviturii, daca ma zgariu ea forma zgarieurii adica linie, sau cerc de la pumn, pot face o poza daca ajuta, maicamea zice ca am pielea sensibila, si la scoala daca luam o palma se-n rosea imediat locul, la inceput se-nroseste apoi ramane doar o umflatura de culoarea pìelii, sau daca ma mananca spatele si ma scarpin imi raman urma unghilor, nu stiu ce sa mai zic
0
12-07-2006, ora 00:00
drcodrina
Nu este medic/terapeut
drcodrina
Aveti ceea ce se numeste "dermografism ". Nu este nimic grav, multa lume are asa ceva. Dar de ce nu mergeti la un Dermatolog? Dermografismul are multe cauze, una dintre ele ar fi o afectiune digestiva, precum giardia, sau puteti face urticari la presiune pe un fond atopic, adica o sensibilitate alergica. Nu aveti si alte alergii, probleme cu ficatul.? V-ati facut vreodata analize de singe ?
0
14-07-2006, ora 00:00
Lucas_es
Nu este medic/terapeut
Lucas_es
multumesc mult, macar stiu ceva despre ea, o sa merg la un dermatolog cu prima ocazie cand o sa merg in romania, sau aici in spania, mi-am facut tot felul d analize si sunt super sanatos in rest d aceasta boala a pielii, am tot zis ca ma duc la doctorita d familie cand am fost in romania, dar am plecat p neasteptat si nam mai fost, nu fumez sunt grijuliu si cu mancare si educat in toate... multumesc si daca n-ai aveti vreo parere si timp v-as multumii
0
14-07-2006, ora 00:00
Lucas_es
Nu este medic/terapeut
Lucas_es
am uitat sa va spun, am ceva greutati sa respir la caldura sau aer inchis, dar nu e grav
0
05-08-2006, ora 00:00
Lucas_es
Nu este medic/terapeut
Lucas_es
vroiam sa va intreb, se poate vindeca ???
0
11-11-2006, ora 00:00
yby
Nu este medic/terapeut
yby
Pentru drcodrina:

intrebati mai sus daca o persoana suferind de alergii are cumva afectiuni digestive sau hepatice. Ati putea cumva sa-mi spuneti daca poate exista o legatura intre o afectiune hepatica (steatoza hepatica) si o alergie cronica la presiune pe care o am de mai multi ani ?

Mentionez ca am fost internat la spitalul Malaxa, si ca la teste nu am avut reactie pozitiva la nici unul din factorii alergenici testati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: