alergie, eczeme si manacarime

10-02-2011
roman lidia
Nu este medic/terapeut
roman lidia
Buna ziua!
Am 32 de ani si de ceva timp, aproximativ un an au inceput sa imi iasa ca niste eczeme pe mine, intre degetele de la maini, pe san si acum mai recent pe fata care imi produc o senzatie de mancarime. Am fost la doctor si mi-a dat sa imi dau cu Triderm, mi-au disparut o perioada dar au aparut iarasi.Am observat ca in momentul cand ma enervez senzatia de mancarime se intensifica.Ce a-si putea sa fac in situatia asta.
Va multumesc!
4 comentarii
0
10-02-2011, ora 17:25
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Buna ziua,

dermatologul sau alergologul ce a spus?
vad ca ti-ai dat seama singurica ca este pe fond psihic
"Am observat ca in momentul cand ma enervez senzatia de mancarime se intensifica"

iar povestea ta imi aminteste de o pacienta cu simptom asemanator cu al tau, care a tunci cand se certa cu prietenul sau avea probleme la servici se scarpina pana la sange

ce anume te streseaza cel mai mult acum in viata ta?
Ai pe cineva in familie care a avut un simptom asemanator cu al tau?

psiholog Ioana Panculescu
0
10-02-2011, ora 23:22
roman lidia
Nu este medic/terapeut
roman lidia
Buna seara!

Nu am primit prea multe informatii de la dermatolog mi-a zis ca este o eczema si este adevarat mi-a dat sa fac niste analize care inca nu am apucat sa le fac: vsh, aslo, mi s-a spus ca vorbim dupa ce imi fac analizele.
Si asa este aveti dreptate trec printr-o perioada destul de dificila, care parca nu se mai termina: fetita mea a fost bolnava, am tot fost cu ea pe la doctori, am venit si de cateva ori cu ea la spitalul Emilia Irza la Bucuresti, sotul este la pat(are piciorul in ghips), incerc ca totul sa fie bine, dar parca nimic nu iese cum trebuie, lucrez in doua locuri si cred ca am obosit si am inceput sa i-au si in greutate(as manca intruna, imi este tot timpul foame) si parca nu mai ma pot controla in nimic, am devenit foarte nervoasa.
Din cate stiu eu nu este nimeni la mine in familie care sa aiba sau sa fi avut un simptom asemanator cu al meu.
Va multumesc ca ma ascultati!
0
11-02-2011, ora 02:05
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Situatia este dificila. tu trebuie sa le faci pe toate..parca ai avea doi copii de care trebuie sa ai grija copilul si "sotul"
in legatura cu tulburarile alimentare-"parca nimic nu iese cum trebuie"-acest lucru iti creaza un gol sufletesc care il pe care incerci sa-l umpli cu mancare
0
11-02-2011, ora 03:08
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Situatia este dificila. tu trebuie sa le faci pe toate..parca ai avea doi copii de care trebuie sa ai grija copilul si "sotul"
in legatura cu tulburarile alimentare-"parca nimic nu iese cum trebuie"-acest lucru iti creaza un gol sufletesc pe care incerci sa-l umpli cu mancare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.