Alergie la Henna

05-09-2015
catalina_ioana2282
Nu este medic/terapeut
catalina_ioana2282
Acum 48 de ore mi-am vopsit parul cu henna, apoi treptat au inceput sa imi apara bubite in zona gatului si a urechilor plus maini in locurile unde am avut contact cu vopseaua. Acum insa se extind rapid pe tot corpul. Ele sunt rosi, scortoase, si putin mai mici decat intepatura de tantar. Am luat claritine si aierius, iar apoi am luat xyzal. Ce ar trebui sa fac sau cat de mult o sa dureze alergia aceasta?
Va multumesc anticipat
4 comentarii
0
05-09-2015, ora 22:13
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Buna seara! Durata unei reactii alergice depinde de reactivitatea dumneavoastra. O reactie usoara se poate remite de la sine in cateva zile. Daca este o alergie severa, cu extindere si pe suprafata de piele neatinsa de vopsea si mai ales in lipsa unui tratament corect, poate dura destul de mult si poate fi foarte deranjanta. Depinde cat de severa este reactia. Mergeti la un alergolog sau dermatolog pentru evaluare si un tratament adecvat tipului dumneavoastra de reactie si al severitatii episodului.
0
05-09-2015, ora 22:38
catalina_ioana2282
Nu este medic/terapeut
catalina_ioana2282
Va multumesc din sufletul pentru raspunsul rapid. Din punctul meu de vedere episodul este destul de server. O sa vorbesc cu un doctor pe tema asta si o sa fac un consult. Va multumesc mult inca o data!
0
30-06-2018, ora 14:05
George
Nu este medic/terapeut
George
Buna ziua! Acum 3 săptămâni mi am făcut un tatuaj cu henna neagra pe plaja, nu știam ca pot aparea alergii de la soluția asta, iar acum in locul in care am avut tatuajul sunt am o roșeața, pe toată suprafața, cu mâncărimi din când in când. La medic nu am fost pentru ca nu am realizat cât de rau poate fii, iar săptămâna aceasta sunt plecata. O soluție de tratament pana când ma intorc și o sa pot merge la medic? Mulțumesc
0
02-07-2018, ora 10:06
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
Pana ajungeti la medic folositi advantan crema si tamalis 1 cp pe zi min 7 zile.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Risc de alergii mai mic la copiii care își ronțăie unghiile sau sug degetul
  • Spălatul pe mâini - o altă perspectivă
  • Viaskin Peanut - plasturele care tratează alergia la arahide
  • Alergie sau răceală?
  • Un nou dispozitiv pentru detectarea rapidă a alergenilor alimentari
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • O nouă abordare de îngrijire a persoanelor care suferă de alergii
  •