Alergie la medicament

02-07-2015
anaidanaid
Nu este medic/terapeut
anaidanaid
Bebe de 1 an si o luna a facut febra 39.5, medicul de familie a spus ca ar fi amigdalita. A zis sa ii dau Keflex si Nurofen alternat cu Paracetamol supozitor. A doua zi i am dat un Novocalmin sa ii scada febra de 39.7 iar pe seara a facut alergie, are bubite mici tot corpul si in gurita. Il tratez ci Aerius si am stopat antibioticul insa nu inteleg daca a fost de vina antibioticul sau novocalminul. Copilul plange intruna banuiesc ca de la bubitele din gura... Si mananca foarte putin. Nu reusesc sa inteleg cauza deloc... Doamna dr fiind foarte putin explicita :( :(
2 comentarii
0
03-07-2015, ora 12:39
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Mergeti cu copilul intr-un serviciu de boli infectioase sau dermatologie. Cel mai probabil este un exantem viral, nu alergie la medicamente.
0
03-07-2015, ora 19:22
anaidanaid
Nu este medic/terapeut
anaidanaid
M am informat putin despre exantemul viral si mi am dat seama ca aveti mare dreptate! Eu credeam ca de la Aerius au inceput sa ii treaca micile bubite dar defapt se trec de la sine. Am mai vazut ca nu se trateaza aceasta infectie si ma gandesc ca deja nu mai are rost sa mergem la consultatie in oras (40km distanta de casa) si nici nu pot sa merg la dr de familie sa ii spun ca mi am dat seama de ceea ce are copilul meu in locul lui. Va multumesc tare mult ca va ti facut timp si pentru cauza noastra. Multa sanatate va dorim!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.