Alergie la pisici

14-07-2011
Monicana
Nu este medic/terapeut
Monicana
Buna ziua,

Pe parcursul ultimei sarcini am dobandit o alergie la pisici. Tin sa mentionez ca pana acum 9 ani, acand m-am mutat de la mama mea, am avut in permanenta o pisica, pe langa canari si pesti si nu am avut nicio problema. Acum 3 ani cand eram insarcinata cu cel mic si am fost in vizita la ea (locuiesc in Constanta si mama e in Bucuresti) si mi s-a declansat prima criza, ca sa zic asa, caracterizata prin insuficienta respiratorie severa- senzatie de sufocare, mancarimi ale ochilor si palmelor, stranut si tuse. De fiecare data cand am mai fost la ea, crizele s-au repetat, am luat Aerius, dar aproape fara niciun folos. Ultima data a fost chiar foarte rau si a trebuit sa ies din casa la aer. In prezent, mama mea are 5 pisici pe care le tine in casa si nu vrea sa renunte la ele, copiii mei sunt la ea in vacanta si dorinta mea este sa stau si eu cateva zile cu ei. Ce pot face sa ameliorez aceste simptome si sa ma bucur de timpul petrecut cu familia, nu sa bolesc ingrozitor?
Va multumesc mult pentru raspuns.
1 comentarii
0
03-09-2019, ora 20:07
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dacă alergia este severă trebuie să evitați pisicile, altfel simptomele vor apărea. Puteți încerca un alt antihistaminic înafară de Aerius, întrebați un alergolog despre aceasta. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: