Alergie sau altceva?

19-08-2007
adoliana
Nu este medic/terapeut
adoliana
Maruntelul meu, de 4 ani, face de mic o forma de alergie pe care nu am reusit sa o pun in legatura cu nimic pana acum. Boala debuteaza cu 7-8 pete maridiam de aprox 1.5 cm, rosii, dure, in aprox. 12 ore apare o besica mare cu lichid pe ele, se sparge usor, (de obicei la scarpinat), face coaja groasa, cu aspect de herpes, zemuinda, si trece in 5-6 zile. Mentionez ca ele apar in special primavara si toamana si ca indiferent de ce siropel antialergic ii dau, si de pasta de apa cu care il ung, boala incepe isi face veacul si trece. probabil la fel s-ar intampla si daca nu i-as da nimic! In general bubitele apar pe picioare, pana la genunchi, inclusiv talpi, sau pe maini, izolat apare cate una pe piept sau spate.
Au iesit aceste bubite si pe regim, si pe medicatie, si vara si toamna si iarna. Nu mai stiu ce as putea sa fac. Cand avea 1.5 ani a facut si o transfuzie cu gamaglobulina. Chiar nu stiu ce as putea sa-i mai scot din alimentatie, sau cum as putea sa-l scap de aceste bubite. Dupa ce trec, in locul lor ramane o pata mica maronie care trece in timp foarte indelungat, cam de pe un an pe altul.
Daca imi puteti da vreo sugestie mi-ati fi de mare ajutor. Medicii dermatologi la care am fost pana acum mi-au recomandat, pasta de apa, ultralan, lucoid, dar toate au fost fara de efect.
Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
30-08-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Si eu cand eram mic am avut basici (mi se lipeau sosetele de ele), le spargeam cu ghimpi de salcam. Lumea tot zicea ca e alergie ba de la oua, ba de la dulciuri sau de la schimbarile de clima (primavara, toamna... eu aveam mai ales primavara si vara). De la 12 ani nu mi-au mai aparut (probabil pubertatea).
Stiam ca se fac teste pt. aflarea alergiilor, faci un test si iti dau o lista cu tot la ce esti alergic etc.
Dermatologul nu poate sa-ti dea decat niste creme sau niste sfaturi. Ei vindeca doar pielea (adica vindeca basica dar nu o previn pe urmatoarea care sta sa apara).
0
27-03-2008, ora 00:00
iaseva
Nu este medic/terapeut
iaseva
Am 26 ani. de cand eram micuta imi ieseau si mie niste basici din astea. se repetatu in fiecare an si aveam niste mincarimi de insuportat. Imi ieseau doar in palma. pe la 18n ani au disparut. insa primavara aceasta s-au dat vazute din nou. de data aceasta le-am lasat sa treaca singure si dupa 10 zile au disparut. nu stiu ce ar putea fi, caci nici medicii nu mi-au mai explicat
0
27-03-2008, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Eu chiar acum ma scarpin :)... probabil vreun fel de alergie. AM observat ca sunt mai agresive atunci cand ma duc la Bucuresti pentru facultate... or fi si de la stres si/sau de la poluare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: