alergie sau ce?

13-04-2007
mircea1980
Nu este medic/terapeut
mircea1980
am si eu o mare nedumerire:in urma cu vreo trei saptamini mi-au aparut nisete blindute in prima faza in zona pieptului si apoi pe spate dar in special pe umeri care imi produceau mincarimi destul de puternice dar in special dimineata dupa care ma lasau!acum au aparut si pe miini si pe picioare dar in numar f mic!am folt la doctor derma dar in afara de flocinolon si niste bai in tarite de griu nu mia spus man nimic!
marea mea intrebare esde ce am ? daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau tratamene! multumesc!

p.s fac sport (fitness) si nu am mai luat nimic de atunci nici macar vitamine cu ar fi vitamax
7 comentarii
0
14-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
"blindutele" care au aparut acum 3 saptamani le mai ai, sunt leziuni fixe care nu au disparut de atunci? Dermatologul la care ai fost ce diagnostic ti-a pus?
0
14-04-2007, ora 00:00
mircea1980
Nu este medic/terapeut
mircea1980
acele blindute au disparut dar au iesit altele dar in alte locuri si in nr mai mic! diagnosticul a fost dermatita de contact sau dermatita alergica! acum mai apar dar putine chiar ieri mia aparut una la mina si citeva pe piept!
multumesc si astept o parere sau un diagnostic
0
16-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Trebuie sa-ti spun ca intotdeauna examinarea directa este cea mai concludenta de aceea in principiu ar trebui sa acordam credit dermatologului care te-a vazut. Iti pot recomanda sa iei si un antihistaminic (Aerius, Claritine) daca persista mancarimile si sa mergi la un control pentru a-i explica medicului cum a evoluat aceasta problema daca leziunile continua sa apara si sub tratament. O dermatita de contact ar fi trebuit sa se rezolve daca ai indepartat stimulii alergizanti si ai facut si tratament.
0
16-04-2007, ora 00:00
mircea1980
Nu este medic/terapeut
mircea1980
da !acum am maximum 5 asemenea blindute pe corp!un numar f mic in comparatie cu ce am avut!sa mai stau o perioada sa vad ceea ce se intimpla sau sa merg din nou la dermatolog!

multumesc de raspuns
0
16-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Poti sa mai astepti o perioada pentru ca evolutia a fost totusi favorabila daca acum ai un numar atat de redus de leziuni.
0
16-04-2007, ora 00:00
mircea1980
Nu este medic/terapeut
mircea1980
multumesc! si daca mai am intrebari sper ca ma mai puteti ajuta!

multumesc mult
0
16-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Sigur, daca mai ai nelamuriri suntem aici!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •