alergie sau un semn de boala?

08-01-2008
dantuzela
Nu este medic/terapeut
dantuzela
buna ziua!in urma cu o luna pe decolteu mi-au iesit niste pete rosii (ca si cum as avea un colier la gat)care imi dadeau mancarimi, peste cateva zile mi-au iesit si pe picioare dar numai de la genunchi in sus, care la fel imi provocau o stare de mancarime, erau iesite in relief putin.M-am dus la dermato-venerice si mi-a dat niste pastile antialergice(aerius)si niste creme, doctorul de acolo mi-a spus sa intrerup tratamentul cu anticonceptionale(am luat karissa decat 7 zile)k ar putea fi de la ele, cat am luat antialergice nu am mai avut nimica, din a 2 zi de cum am inceput tratamentul m-am simtit mai bine.Am terminat tratamentul sambata cu antialergice si astazi imi apar iara in jurul gatului la fel, insa nu mi-au aparut multe, probabil e la inceput.Intrebarea e daca acestea pot fi un semn de boala sau sunt eu prea sensibila la numite produse, ma gandesc si la faptul k pot fi de la vopseaua de par deoarece luna trecuta inainte sa imi apara m-am vopsit cu cateva zile inainte si acum la fel m-am vopsit de cateva zile, dar daca era de la vopsea imi aparea de mult ca eu ma vopsesc de 5 ani si nu am avut nimica( si era sa uit aseara am mancat o amandina!)
4 comentarii
0
08-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Fati cateva analize a sangelui.si VDRL.
Nu prea seamana a alergie ce descrii tu.
0
08-01-2008, ora 00:00
dantuzela
Nu este medic/terapeut
dantuzela
ce inseamna VDRL?si ce ar putea fi k m-ati speriat
0
08-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Andutza. Nu ai de ce sa te sperii, nu ajuta la nimic. Te duci la medicul de familie sa.ti dea trimitere la laborator, faci analizele si atunci o sa afli daca ai motiv de ingrijorare sau nu.
VDRL.depisteaza sifilis-ul. Care la unele din formele sale are ca simptom mergelele celea la gat despre care vorbeai.(e o suspiciune doar, dar fa.ti analiza si o sa excluzi asta. Anunta.ma.
0
09-01-2008, ora 00:00
dantuzela
Nu este medic/terapeut
dantuzela
Si daca o fi boala asta, ma gandesc k imi aparea vreun semn in urma cu 2 ani cand m-am desprtit de prietenul meu si nu m-am mai culcat cu nimeni, iar eu de anul trecut sunt cu altcineva din februarie cu care m-am casatorit si nu ia iesit la analize k ar avea asa ceva.Nu mi-au mai iesit pana acum(ma refer la ultimi 2 ani)asa ceva, mi-a aparut cand eram mai mica si cred k ati inteles un pic cam gresit, deoarece v-am spus k mi-a iesit pe decolteu niste pete rosii ca la orice alergie, eu ma gandesc sa nu fie de la stomac si de la anticonceptionale k am luat mult timp si ma durea ficatul si stomacul de la ele.Am citit despre sifilis ca nu am putut dormi toata noaptea si din cate am inteles i apare si lui ceva si mie, v-am scris asta cu gandul k poate va mai ganditi la ce v-am spus si imi recomandati si un laborator pt asa ceva, deoarece eu analizele pt casatorie nu le-am facut de frica si astfel le-am cumparat.Acum m-am decis sa le fac numai cu gandul ca pot avea ceva grav.Mai am o rugaminte :puteti sa imi trimiteti si mie prin mail (sau va dau adresa mea de mesenger ) mai multe despre boala asta ca pe internet se gasesec multe dar si multe se contrazic.Va multumesc pt atentie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  •