Alergie sezoniera dupa interventia cu radiofrecventa?

09-03-2018
btmrx
Nu este medic/terapeut
btmrx
Buna ziua,

In septembrie anul trecut am suferit o interventie cu radiofrecventa pentru micsorarea cornetelor.
M-am prezentat atunci la finalul verii cu nas infundat, senzatia de lipsa de aer/sufocare. Am facut teste pentru cei mai frecventi alergeni si am o foarte mica reactie la acarieni, in rest totul a iesit bine.
Inainte de radiofrecventa, medicul ORL mi-a dat pastile pentru alergii pentru 2 saptamani si m-am simtit extraordinar de bine, dar dupa ce am intrerupt tratamentul problemele au revenit. Prin urmare, am continuat si am facut operatia.

Pana acum 2 zile a fost totul perfect, am respirat bine, operatia s-a vindecat rapid si fara alte complicatii.
Acum 2 zile a inceput sa se incalzeaza afara si mi-au reaparut senzatiile cu care ma prezentasem la medic in vara. Este posibil sa fie chiar o alergie nedetectata, in cele din urma?

Mi se usuca ochii, nu mai pot sa ma concentrez, nasul este infundat (nu total, printr-una din nari se poate respira putin), simt ca nu am aer destul, ca ma sufoc.
Mi-am luat un Claritine pentru moment, sa vad daca functioneaza.

Ce as putea face? La ce specialitate as merg la un consult, tot ORL sau alergologie?

Multumesc anticipat!

PS: locuiesc in Bucuresti; ma gandesc ca poate fi din cauza poluarii...
1 comentarii
0
21-06-2019, ora 19:51
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Când ați făcut testarea la alergeni s-au testat alergenii cei mai frecvenți aleși pe baza anamnezei dumneavoastră. Agentul declanșator poate fi poluarea atmosferică sau un alt alergen pe care nu l-au depistat la acea testare. Mergeți la un medic alergolog pentru tratament și vedeți dacă simptomele dumneavoastră dispar. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.