Alimentație deficitara

12-05-2017
Nume24
Nu este medic/terapeut
Nume24
Am un copil de 2 ani, cu probleme neurologice, Microcefalie și epilepsie.Problema mea este că la această vârstă el are o alimentație cuprinsa cam de 10 alimente.Nu reușesc să îl fac sa mănânce cam orice ce ar putea manca un copil de 2 ani.Spanacul, broccoli nu le tolerează, le varsă cam la 2-3 ore după ce le.a mancat.In general cam tot ce îi introduc nou, varsă.E suspect și de intoleranta la proteina laptelui de vaca, prin urmare bea lapte Hipoalergenic.Mentionez că mănâncă doar pasat cu blenderul, dacă simte bucatele mici își face greata și varsă.Mesele lui arată cam așa:
Ora 8-lapte cu cereale
Ora 10-10:30-fructe
Ora 12-supa de pui cu morcov/păstârnac plus tăiței sau couscous
Ora 15-15:30-piure de cartofi cu pui/peste/vita
Ora 18-18:30-supa devla ora 12 sau iaurt pe care câteodată nu îl agrează, îl varsă
Ora 20-lapte cu cereale
Ora 23-lapte cu cereale (în somn)
Mă puteți ajuta? Va mulțumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alimentația nesănătoasă din timpul sarcinii influențează negativ sistemul imunitar al fătului
  • Impactul alimentației copilului în primii ani de viață asupra sănătății mentale și personalității acestuia
  • Importanța monitorizării alimentației în primele 24 de luni de viață
  • Un nou program îi ajută pe copiii mici să capete autocontrol și obiceiuri alimentare sănătoase
  • Importanța accesibilității alimentelor acasă pentru o dietă sănătoasă a copilului mic
  •