alimentatie in spondilita anchilozanta

20-11-2011
c.faina
Nu este medic/terapeut
c.faina
stiu ca aceasta boala are legatura cu mineralele care intra organism. sistemul nu le gestioneaza corect, astfel boala este intretinuta de minerale. intrebarea mea este: exista vreun 'regim' sau niste alimente care sa nu contina foarte multe minerale? ce sa mananc ca sa nu-mi mai intre in organism minerale sau ceva sa le 'anihilez'. multumesc!
3 comentarii
0
20-11-2011, ora 18:35
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Buna seara !

Alimentele de care intrebati dumneavoastra sunt alimentele de origine vegetala care au si ele minerale dar in cantitati mici si echilibrate ! Teoretic (dar si practic) carnea animalelor concentreaza proteinele si mineralele din zeci si sute de kg de masa vegetala (cereale, nutreturi) iar in plus absolut tuturor animalelor de crescatorie li se dau suplimente de vitamine si minerale, antibiotice si uneori (sau deseori) hormoni pt crestere ! Acestia din urma pot influenta dezvoltarea unor tumori existente in organism in stare latenta ! Branza si smantana de asemenea concentreaza proteinele, grasimile si mineralele (calciu) din 8-10 kg de lapte !

Pe cale logica apare si raspunsul la intrebarea dv adica adoptarea unui regim lacto-vegetarian sau cateva zile de post pe saptamana, ca tot suntem in perioada aceasta ! Consultati un medic nutritionist care sa va ajute in schitarea unei diete potrivite dv !
Inca ceva, mineralele nu se "anihileaza" ele se elimina sau se consuma !

Sanatate !
0
03-01-2014, ora 17:59
tomcat
Nu este medic/terapeut
tomcat
FOARTE IMPORTANT !!!!!

Este extrem de importanta dieta impreuna cu miscarea.
Urmez dieta fara amidon de ceva timp si ma simt mult multt mai bine, foarte multe informati importante gasiti pe site-ul KICKAS.ORG
Eu nu am mai luat nici o pastila antiinflamatoare de 1 an de zile de cand urmez dieta, mentionez ca nu este usoara deloc dar se poate.
Fiecare organism este unic in felul lui asa ca va trebui sa adaptati dieta in funtie de organismul dvs.
Singurul lucru pe care il au in comun toti bonlavi este durerea crincena care poate fi un foarte bun motivant.
Ce am descoperit ca imi provoaca mie acele pusee dureroase ( mai mult ca sigur ca si voua )

EXPERIENTA MEA DE 1 AN DE ZILE IN CARE AM JUCAT SAH CU MANCAREA :
Ce am exclus eu din alimentatie
In primul rand fainoasele (paine, mamaliga, patiserie etc...)
Produsele rafinate si prelucrate din comert ( zaharuri, sucuri si adaosuri E cum vreti sa le numiti)
Condimentele cu amidon (usturoiul, piperul etc) de orice fel irita stomacul si asa destul de afectat la un spondilitic asa ca trebuiesc scoase din alimentatie.
Produsele foarte dulci chiar si naturale, mierea de albine, ananasul, ciresele etc contin foarte mult zahar care cresc inflamatia in corp asa ca trebuiesc Consumate cu mare grija.
Lactatele care contin lactoza la fel trebuiesc excluse
Grasimea animala si prejelile in ulei trebuie sa dispara din dieta unui bonlav de spondilita, carnea rosie trebuie consumata din an in paste, despre carne de porc nici nu poate fi vorba.
Mancarurile gatite, ciorbe, tocanite etc. contin amidon.

Probabil ca va intrebati ce o sa mai mancatii
Ce consum eu:
Peste, carne de pasare de orice fel, oua, salate, rosii, alune de padure, fructe de mare, ulei de masline, vin sec, cafea moderat, brazeturi maturate gen feta, cascaval de capra, mozzarela, castraveti, muraturi si varza murata, struguri, lamai, pere, andive, afine, capsuni, fructe de padure, folosind faina de cocos se pot face diverse prajituri, placinte chiar si paine, alte persoane in funtie de gravitatea bolii au o dieta mai relaxata.
Ca si supliment recomand vitamina D in special uleiul din ficat de cod.
Continui si tratamentul cu sulfasalazina care insa nu cred ca ma ajuta dar sa mai vedem...
Am scris aici doar partea cea mai importanta din dieta, pentru cei care vor sa aprofundeze dieta se gasesc foarte multe informati pe sietul KICKAS.ORG unde stau marturie sutele de oamenii din intreaga lume.
Cea mai buna forma de miscare pe care v-o recomand ( am incercat si inot, si alergat si sala de forta) este boxul sau lovitul la sacul de box in jur de 30 minute pe zi ( la inceput o sa fie un calvar deci trebuie inceput usor usor si o sa va lase durerile)
Succes si o viata usoara.
0
09-06-2015, ora 03:25
Nicusortnb
Nu este medic/terapeut
Nicusortnb
Salut tomcat..mai tii dieta..cum te mai simţi?cum evoluează boala?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.