alimentatie-nutritie-dieta

20-11-2008
alinaelena77
Nu este medic/terapeut
alinaelena77
buna fetelor sunt noua pe acest forum. am si eu aceias problema ca si a voastra kilograme in plus. inca nu am incercat aceasta "capsula de slabit" care la multe dintre voi a facut minuni dar in scurt timp am sa o incerc cu toate ca am si ceva probleme cu tensiunea dar o tin sub control cu pastile. este cineva pe acest forum care are probleme cu tensiunea si ia aceasta capsula? ma bucur de raspunsul vostru.alina.
7 comentarii
0
06-02-2009, ora 18:08
dorotheea
Nu este medic/terapeut
dorotheea
si eu ma confrunt cu aceeasi problema:kg in plus.Am urmat mai multe diete si n-am rezolvat nimic in sensul ca ce dadeam jos, puneam ulterior inapoi.Acum m-am hotarat sa dau jos dar sa nu mai pun inapoi nimic.cum???contactati-ma si va voi spune cum reusesc sa fac acestlucru intr-un mod sanatos si cu bani putini.
0
18-03-2009, ora 21:27
andronescu vali
Nu este medic/terapeut
andronescu vali
buna seara. sunt noua pe acest forum ( in aceasta sectiune).Ma intereseaza aceasta "capsula de slabit". Cum se numeste, de unde se cumpara, cat costa? sunt cam multe intrebari dar sper sa-mi raspunde cineva. Eu am primit prin posta un pliant cu SlimBall Formula 3000 - pentru eliminarea kg in plus, dar cred ca este o mare teapa. Am mai luat eu niste picaturi Slim Complex si nu au avut nici un efect.As incerca si aceasta capsula. Va rog sa ma ajutati cu aceste informatii ca sa o pot cumpara!
0
18-03-2009, ora 22:19
anaemona
Nu este medic/terapeut
anaemona
Buna Vali. In subiectul "capsula de slabit - mit, realitate sau experiente pe oameni" vei gasi o multime de comentarii cu opinii pro si contra despre aceasta metoda de pierdere in greutate.
0
22-05-2009, ora 19:50
georgienu72a
Nu este medic/terapeut
georgienu72a
ce sa intamplat cu picaturile ca as vrea sa le iau si eu...si in legatura cu pastilele astea am o prietena care le ia de 6 saptamani si chiar a slabit foarte mult.astept raspunsu tau in legatura cu picaturile
0
10-04-2012, ora 12:00
Malina74
Nu este medic/terapeut
Malina74
Buna tuturor!

De la inceput as vrea sa precizez ca datorita faptului ca am nevoie de niste date cit de cit exacte, m-as bucura tare mult sa imi poata raspunde la nelamuriri, un medic nutritionist. Insa orice alta parere "neprofesionista" este binevenita pt ca din experientele altor persoane mereu putem invata ceva.

Pina a naste al doilea copil, acum 4 ani si citeva luni, eu am fost o perioada mare de timp (aproape 16 ani) o femeie foarte, foarte subtire (la 1, 72 am avut in acesti 16 ani, tot timpul 57-58 de kg). Trebuie sa spun ca probabil si pe baza unor probleme de tiroida si, de asemeni, pe baza unor probleme vagi de anxietate. Dupa ce am nascut fetita, am inceput sa fac atacuri de panica, in fine, anxietatea s-a agravat oarecum. Din acest motiv, am inceput sa iau Escitalopram (1 pastila 15 mg / zi ). Antidepresivul, somajul (statul acasa si, implicit, mai aproape de frigider :)) si sedentarismul au facut sa ma ingras vreo 17 kg.
Cum spuneam la inceput, de vreo luna si ceva am inceput sa fac miscare aproape zilnic: o ora in care alternez mersul pe jos (in ritm alert) si alergatul. Citeodata mai adaug si jumatate de ora de bicicleta statica.
Schimbarile pe care le-am facut in alimentatie sint: fara piine (am inlocuit-o cu niste "cartoane" de faina integrala si cereale), fara carne de porc sau salamuri, mezeluri etc. (numai pui, curcan, iepure si vita si nicodata ca friptura ci fie la gratar, fie fiarta), dulciuri cit mai putin (si alea de preferat cu fructoza), fara sosuri (legumele si verdeata le maninc fierte, scurse si cu sare; citeodata mai pun o lingura de ulei de masline pe deasupra), fara mincat ("gustarit") intre mese, fara biscuiti, croissante iar paste - foarte rar (si atunci sint integrale), am inlocuit laptele de vaca cu cel de soia, iaurturile si (citeodata) brinza - light, si multe salate.
Obiectivul este ca impreuna cu aceste modificari in ceea ce priveste alimentatia, sa ma ajute sa slabesc si sa renunt la antidepresiv (am observat ca de cind ma misc mai mult, daca nu iau Escitalopramul citeva zile, 4-5 de ex., nu apare nici un efect, nu imi creste anxietatea, asa cum se intimpla inainte).

In fine, cu schimbarile astea am slabit pina acum 6 kg. Ideea e ca, in comparatie cu alte diete pe care le-am tinut, doar cu schimbarea modului de a minca nu mori de foame si nici nu apare senzatia de "sfirseala", de fara vlaga care de obicei ne face sa renuntam la orice dieta.

Si ca sa nu lungesc prea mult vorba, intrebarile mele sint urmatoarele: tinind cont de modul in care maninc, de inaltimea mea (1, 72) de greutate (68 kg) si de virsta (38 de ani) a consuma intr-o zi, prin miscare, 750 kcal poate dauna organismului? E prea mult?? In baza a ceea ce se spune, ca pt a slabi, trebuie sa arzi mai multe kcal decit consumi (teoretic ar trebui sa consum in jur de 1700-1800 kcal insa nu am idee, practic, cit consum pt ca e foarte dificil sa apreciezi cite kcal au portiile de mincare nenumarabile: ciorba, verdeata etc). Eu inclin sa cred ca nu e mult. Pe de alta parte, tocmai am citit ca recomandat e ca, saptaminal, sa nu se arda mai mult de 3000 kcal (aprox.) De aici, pleaca nedumerirea mea.
Si o alta intrebare este: e adevarat ca daca se alearga mai mult de 10 km, apa care se elimina din organism in timpul efortului, trebuie inlocuita cu bauturi energizante, pt a evita deshidratarea?? Eu cum spuneam, alternez mersul rapid cu alergatul si, impreuna, fac uneori pina si 15 km. De aceea ma gindesc ca din astia 15, 10 or fi de alergat, poate.. In fine, e cazul sa inlocuiesc apa cu o astfel de bautura??
Multumesc mult pt rabdarea de a citi tot comentariul meu si astept raspunsul dvs.!
0
17-05-2012, ora 11:15
oana2718
Nu este medic/terapeut
oana2718
Va poate ajuta un medic endocrinolog.eu ma simt excelent, am slabit 10kg in 2 luni si nu mai am nici problemele hormonale de dupa nastere.Daca va intereseaza dieta mea, o gasiti la comentariul pt"As putea slabi 15 kg cu aceasta dieta?".Imi pare rau ca nu o mai scriu o data, dar am mai scris-o de cateva ori si nu mai are rost.M-as bucura sa va ajute.Sanatate.
0
17-05-2012, ora 11:27
oana2718
Nu este medic/terapeut
oana2718
Cred ca picatirile, pastilele, prafuri si alte prostii pt slabit, pe langa ca au efecte secundare, va altereaza si sanatatea.Poate ca veti slabi, dar pe termen scurt.Daca de pe acum luati toate astea, ce veti face dupa primul copil cand toate se schimba intr-un organism, de cele mai multe ori spre rau?Depinde si de organism, stiu, dar slabitul se face doar printr-o dieta sanatoasa personalizata+minim2litri de lichide pe zi, exerciti fizice regulate si nu foarte intense sa afecteze incheieturile si foarte mult optimism, incredere in fortele proprii ca veti reusi sa duceti pana la capat ce va-ti propus, chiar daca dintr-un motiv sau altul pare ca rezultatul intarzaie sa apara.Aceasta este reteta pt un slabit pe termen lung.Parerea mea:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipotensiunea
  • Menținerea siluetei, mai dificilă azi decât în anii ’80
  • De ce nu e suficient sportul pentru a slăbi?
  • Unde se duce grăsimea atunci când slăbim?
  • Interacțiunile sociale ar putea fi influențate de dorința de a slăbi
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Aplicații care ajută persoanele supraponderale să reziste tentațiilor alimentare
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  •