alimentatie-nutritie-dieta

01-10-2007
dona
Nu este medic/terapeut
dona
am un baiat de 17 ani, 1, 75 si 116 kg.am fost la un nutritionist, care i-a prescris un regim proteic (pe baza de carne, fara legume) cu care nu a slabit nici 100 g. are un program destul de sedentar-scoala, televizor, calculator si un pic de fotbal din cand in cand.Este elev la seminarul teologic, iar practica o face la biserica, unde tentatiile culinare sunt mari.Am incercat sa-i fac eu un regim alimentar, dar nu il respecta prea mult timp.Va rog sa-mi dati un sfat!In familie nici unul nu este gras.De exemplu tatal-1, 80/70kg. iar eu(mama)1, 60/48kg.Medicul nutritionist ne-a spus ca are glicemia cam mare, dar atat, fara a ne da niste valori exacte.Este destul de afectat de aspectul sau, dar vointa (in fata tentatiilor)este minima.A avut 113kg.iar in decurs de 2 saptamani a ajuns la 116, aproape ca am inebunit de griji(stiind ce consecinte are).VA ROG AJUTATI-NE CU UN SFAT1
9 comentarii
0
02-10-2007, ora 00:00
jflvibvib
Nu este medic/terapeut
jflvibvib
eu am slabit prin sport, alimentatie reprezentata de fructe, legume, carne si somn mai putin(7ore).bafta!
0
02-10-2007, ora 00:00
dona
Nu este medic/terapeut
dona
sport, toata lumea recomanda sport.Pentru un copil in crestere ce sport este cel mai recomandat?Poate merge la sala?Pentru o valoare mare a glicemiei ce cantitati de legume si fructe sunt recomandate?
0
03-10-2007, ora 00:00
empaulet
Nu este medic/terapeut
empaulet
regimul alimentar echilibrat este cheia. nu trebuie sa incercati vreun regim minune bazat pe cine stie ce zemuri aberante, ceaiuri sau mai stiu eu ce care sa-i distruga metabolismul si care au oricum un efect temporar. nu exista regim minune, si oricum nu orice regim se potriveste oricui. pur si simplu trebuie sa manance corect. pe scurt, ce mancam noi sunt proteine (in carne, lapte, oua), lipide (grasimi), glucide (zaharuri, fructe, paste, paine, dulciuri) si fibre. atentie la grasimi si dulciuri. grasimile trebuie evitate, mai ales gateli si prajeli cu multe uleiuri. glucidele trebuie si ele reduse: painea alba sa dispara din viata lui sau macar sa manance putina paine neagra, cartofii sa dispara si ei, dulciurile la fel - eventual sa isi rezerve o zi pe saptamana in care sa manance dulciuri. zahar zero. deci fara bauturi cu zahar. in rest poate manca orice, fructe si legume multe, si mancare cat mai putin preparata. atentia insa, si aici este cheia, la felul cum se combina aceste alimente. adica nu trebuie mancate la aceeasi masa si glucide si lipide si proteine. asta e o bomba cu hidrogen pt organism. glucidele le va manca separat (fructele) spre exemplu. de ce? pt ca zaharul intra in corp si declanseaza mai repede sau mai incet (in functie de cat de repede se absorb - exista gluxide cu absorbtie rapida de oridinul minutelor sau cu absorbtie lenta -ore) un raspuns insulinic. adica se secreta insulina care va face ca toate lipidele sa se depuna. deci combinatia dulciuri/fructe dupa masa este letala. de fapt totul e foarte logic daca stii cam ce efecte au asupra organismului diverse substante pe care le dai pe gat. toata teoria asta cu disocierea alimentelor se numeste "regim disociat" si exista chiar o carte scrisa de un tip, monignac parca. gasiti pe internet mai mult ca sigur tot ce vreti despre el. ideea e ca la inceput e putin mai drastic, dar dupa 2-3 luni se poate reveni la alimentatia normala, dar respectand aceleasi reguli de disociere.
in rest, orice sport e bun, atata timp cat ii consuma ceva calorii. sala, alergat, orice. cat despre nutritionistul la care ati fost dumneavoastra... un idiot. n-am mai auzit asa ceva in viata mea: fara legume. dati-i legume cate vreti, dar, inca o data, un mare NU pentru: paine, cartofi (asta-i mancare pentru porci), paste, dulciuri (puteti sa ii dati dietetice), sucuri cu zahar, uleiuri prajite si gatite. cam atat. succes.
0
04-10-2007, ora 00:00
dona
Nu este medic/terapeut
dona
Multumim empaulet ! Ceea ce spui tu are o logica. Am citit mult despre regimul disociat si mi s-a parut cel mai adecvat. Nu va muri de foame si poate gusta cate ceva dulce din cand in cand. Fiind un devorator de fructe sper sa il ajute. A inceput de luni.Ne inarmam cu rabdare si speranta, de data asta fara nutritionist.Azi am repetat analizele, rezultatele le aflam luni.
0
12-10-2007, ora 00:00
Deeannax
Nu este medic/terapeut
Deeannax
Nutritionistul v-a dat probabil dieta Atkins care se pare ca pentru unii oameni, functioneaza. Montignac, despre care vb Empaulet, are si el un pic de dreptate, da' nu e toata a lui.Nu cred ca a combina glucidele cu lipidele e asa de grav, atata timp cat alimentele respective sunt sarace, atat in glucide cat si in lipide. E o chestie si cu disocierea asta, numai sa nu devina frustranta. Daca va intereseaza, am scris un comentariu cat o zi de post in alta sectiune a aceluiasi forum in care povestesc ce-a functionat excelent pentru mine (la indicatiile unei nutritioniste cu renume in Bucuresti, pe care eu le-am adaptat putin la obiceiurile mele alimentare) Pentru ca in cazul d-voastra, subiectul este baiat si aflat in crestere, cu siguranta ca regimul pe care l-am descris eu va trebui suplimentat. Acum, fiecare din noi este diferit si fiecare are alimente preferate. Trebuie sa identificati ce alimente hipocalorice prefera el si in functie de acelea sa-i faceti regimul, ideal fiind cu ajutorul unui nutritionist, desi nici acestia, dupa cum s-a vazut in cazul d-voastra, nu detin adevaruri absolute.
0
16-10-2007, ora 00:00
dona
Nu este medic/terapeut
dona
Au trecut deja 2 saptamani si am scapat de 4kg. cu regimul disociat. Rezultatele analizelor sunt destul de proaste, arata un ficat marit, un colesterol mare si singele ingrosat, drept ptr. care medicul de familie ne-a recomandat ceai anticolesterol, aspirina ptr. cardiaci si regim alimentar.Cred ca cele 4kg. pierdute ne arata ca suntem pe drumul cel bun.Vom repeta analizele peste o luna. In continuare mergem cu regimul disociat, iar eu ma documentez...Regimul disociat este un intreg studiu, asa ca studiez.Multa sanatate tuturor !Deeannax unde ai postat comentariul?
0
16-10-2007, ora 00:00
Deeannax
Nu este medic/terapeut
Deeannax
http://forum.romedic.ro/prod/Vreau_sa_slabesc_30_kg_-_macar_atat!_08441.html
Bafta multa in continuare!
0
11-01-2009, ora 18:59
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
am un baiat de 13 ani, 1, 65 cm si 52 kg - a avut o perioada cand era cam plinut
am rezolvat acest lucru cu un regim partial disociat , adica:
- fara paine la mese( decat senvisuri la scoala cu branzeturi )
-inlocuire pana la 90 % a dulciurilor cu fructe ( nu exista dulciuri in casa si nu are bani pe mana sa-si ia)
-fara sucuri din comert indiferent de cat de "naturale" sunt iar fructele trebuiesc mancate ca atare pt fibre
-consum fara limita de lactate in toate variantele posibile
-legume dupa preferinta - macar salate crude (fara cartofi)
-consum carne pregatita in mod cat mai sanatos
-limitare consum mezeluri - nu sunt sanatoase
-in perioadele de posturi fara consum carne pentru calirea vointei
la varsta adolescentei chiar cea mai mica schimbare in bine a dietei se va vedea la cantar(sunt mari consumatori de energie )

pentru dona
buna ! cum ati evoluat ?
0
12-01-2009, ora 14:00
dona
Nu este medic/terapeut
dona
Multumim de sfaturi mi25.De evoluat am evoluat in sus, sau mai bine spus am involuat.Postul Craciunului a fost lung.Mancarea de post ingrasa tare, iar ambitia este undeva la nivelul solului.Am cerut ajutorul unui medic nutritionist din Bucuresti, de la o clinica de specialitate, care ne-a facut o schema de regim pt.o luna de zile, apoi in functie de evolutie ne va da alta schema.Cele 4 kg.pierdute au fost puse la loc aproape triplu.Dupa aceste sarbatori mi-a fost si frica sa il urc pe cantar.Apropo de sport, am luat abonament ptr. toata familia la bazin, iar ptr.baiat am platit si un instructor specializat.Nu imi ramane decat sa sper ca vom reusi.Un lucru mare este faptul ca si-a dat seama ca nu exista diete sau pilule minune si ca nu va slabii intr-o luna.Va tin la curent cu evolutia. Numai impliniri in noul an !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O dietă nesănătoasă în adolescență este asociată cu probleme grave de sănătate mai târziu în viață
  •