ALT si Colesterol marit

24-05-2008
PerformerMax
Nu este medic/terapeut
PerformerMax
Buna ziua,

In urma unor analize au rezultat unele lucruri care ma ingrijoreaza. Primul este ALT: 98 U/L si colesterol 239 mg/dl.Am mai constinuat investigatiile si a rezultat ca nu am nici hepatita B sau C, iar ecografia cardiaca este normala.
Doresc sa stiu daca aceste rezultate de la analize pot sa fie legate de sindromul metabolic( am 88 kg si 178 cm) sau poate fi ceva mai complicat?
Se poate face ciroza fara sa suferi de hepatita in prealabil?
7 comentarii
0
16-06-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Este foarte posibilsa fie vorba de sindrom metabolic, iar cresterea transaminazelor hepatice sa fie legata de steatoza hepatica (incarcare grasa a ficatului). Ciroza hepatica fara infestare virala apare in cazul consumului masiv de alcool, si mai rar, in cazul cirozei biliare.
0
25-07-2008, ora 00:00
akim01nini
Nu este medic/terapeut
akim01nini
buna ziua !!! in urama unor analize mi-au iesit alt=555 ggt=109 ast=311 si hbv=pozitiv simptome nu am!!!este ceva grav!!!!multumesc anticipat
0
27-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru hepatita B sunt necesare mai multe teste Ag HBe, Ac anti HBc, ADN-ul viral, care, de obicei se fac si la laboratoarele din orase, dar e mai bine sa fie facute intr-un centru de gastro-enterologie. Pentru hepatita B exista doua variante de tratament - Interferonul (care are insa mute efecte secundare - si Zeffix (Lamivudina) care da rezultate foarte bune, insa tratamentul e de durata - mergand pana la 4 ani. tratamentul poate fi luat gratuit daca e prescris de medicul infectionist sau gastroenterolog (dupa efectuarea mai multor teste pentru hepatita B si eventual a unei biopsii hepatice). Faptul ca nu aveti simptome este un lucru bun, dar avand in vedere valorile mari ale transaminazelor consultati medicul gastroenterolog si incepeti tratamentul antiviral, intrucat sunt sanse bune de vindecare in hepatita B, si cu un tratament corect boala nu evolueaza.
0
08-05-2009, ora 11:11
mihaia
Nu este medic/terapeut
mihaia
mi-am efectuat un set de analize in urma caruia rezultatele in afara limitelor au fost urmatoarele:
ALT/TGP 49 U/L 10.0-45.0
COLESTEROL TOTAL 271 mg/dL < 200

colesterolul e o problema pe care o cunosteam (ldl la un set precedent de analize 203, total 285)
totusi nu stiu ce cauza poate avea cresterea alt
ma puteti ajuta?
multumesc
0
10-05-2009, ora 09:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cresterea enzimelor hepatice este data tot de valoarea mare a colesterolului care duce la "ficat gras" - adica steatoza hepatica. Ar trebui sa luati tratament cu o statina pentru colesterol, intrucat la asemenea valoare regimul este insuficient.
0
10-05-2009, ora 21:53
mihaia
Nu este medic/terapeut
mihaia
Am urmat un tratament cu Crestor, care mi-a adus colesterolul la 160 dar mi-a crescut trigliceridele, apoi cu Zocor, dupa care nu am mai reefectuat analizele pentru a vedea rezultatele.
Dupa incetarea tratamentului valorile au revenit peste valoarea maxima.
Sunt constient ca trebuie sa iau medicatie, dar vreau sa stiu daca scap vreodata de ea, si daca da cum?
multumesc
0
12-03-2019, ora 14:33
Dana9999
Nu este medic/terapeut
Dana9999
Buna ziua! Mi.a iesit un tgp 89 colesterol marit, trigliceride marite...markeri sunt negativi, un sfat, va rog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.