alta parere despre rezultate analize

21-03-2008
vero76
Nu este medic/terapeut
vero76
Astazi am fost la medicul de familie cu niste analize pe care le-am postat acum cateva zile si pe acest forum, dar pana in prezent nu mi s-a raspuns. Problema este ca ea nici nu s-a uitat pe ele, le-a frunzărit numai şi a zis ca sunt bune, a trebuit sa o intreb eu de ce am eozinofile marite si atunci mi-a zis sa imi fac coproparazitar şi se intreba ce este BLD pe buletinul de la sumarul de urina. Mi-a zis apoi sa repet si sumarul de urina, dar nu mi-a dat nici un fel de trimitere nimic, ca la omul ploii.
Asa ca le mai mai pun odata pe forum poate ma lamureste cineva mai in masura. Valorile pe care mi le-au dat sunt :
Hb: 12, 35
HTC: 38%
nr. eritrocite : 4400000
nr. trombocite :195000
nr. leucocite : 6800
segmentate : 62%
nesegmentate : 1%
eozinofile : 6%
bazofile :0
limfocite : 26%
monocite : 5%
VEM : 84
HEM : 29
CHEM : 33


Am cam putina glucoza - 68 mg.
Iar la analiza urinei am o singura valoare nelalocul ei - BLD 1+ Ca 25Ery/ul.
Ce poate sa fie. Ce inseamna BLT ? Au vreo legatura valorile mari care imi ies la sange cu cea de la urina.
Mentionez ca mi-am facut si ALT care iesit normal (27) şi fierul(68) care a iesit tot la fel.
Nu ma timp sa le duc sapt asta la medicul de fam asa ca as vrea o parere pana ajung.
Trigliceridele si colesterolul sunt normale.
Menţionez ca mi-am mai facut o hemolecograma in decembrie la sf si valorile la eozinofile au iesit normale, dar eram racita, desi cel valori erau mai mari ca acum, fara a iesi din limite iar la sfarsitul lui ianuarie am fost racita iar - pneumopatie, care a durat cam mult.
Cam asta este, cu mentiunea ca in seara dinaintea analizelor am baut inainte de culcare un pahar de lapte iar calcemia este deja la limita de jos( calciu ionic -1, 19).
Multumesc mult
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.