alternativa la rezectia dentara ?

11-02-2010
Mihaela88
Nu este medic/terapeut
Mihaela88
Am fost la stomatolog si mi a spus dupa radiografie ca am granulom la dintele din fata:( mi a curatat canalul, nu m - a durut deloc deci nervul era deja mort. mi a spus sa revin peste o saptamana si sa vada ce s a mai intamplat. Deja vorbea k e posibil operatie pt a mi salva dintele:( Este grav? am mai citit k rezectiile dentare pot duce la complicatii, sau la pierderea dintelui si m am speriat.Ce se mai poate face?
3 comentarii
0
23-02-2010, ora 09:22
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Cea mai buna alternativa la granulom este rezectia apicala. Nu se intampla nimic, o rezectie bine facuta nu duce la complicatii sau la recidive mai ales la dintii din fata unde vizibilitatea in timpul operatiei este foarte buna. In functie de marimea granulomului se poate incerca si un tratament de canal cu pasta Walkoff, si apoi obturarea canalului, dar prin acest tratament nu dispare puroiul, dar exista sanse sa nu mai faca probleme.Dar precizez ca cea mai buna solutie si singura de a elimina puroiul este rezectia apicala
0
23-02-2010, ora 18:31
Mihaela88
Nu este medic/terapeut
Mihaela88
Chiar in acest moment urmez un tratament pe canal la un doctor despre care mi s-a zis ca este foarte bun...nu l-am intrebat daca mi se va trece tot puroiul, dar dumnealui a spus ca mi se poate trata infectia si fara operatie...
0
23-02-2010, ora 18:41
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu sunt sanse sa dispara tot puroiul fara operatie. Se poate croniciza si sa nu va faca probleme, dar este ca o bomba cu ceas
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezecție apicală - ghidul pacientului (ce trebuie să știi)
  •