Alternativa provizorie pentru fateta incisiv superior

25-10-2017
dan-89
Nu este medic/terapeut
dan-89
Buna ziua,
In urma unui accident mi-am rupt acum cativa ani un incisiv superior, nervul i-a fost scos si a fost plombat. Insa de un timp are o culoare cenusie, lucru foarte deranjant estetic. Deoarece momentan nu-mi permit o fateta si avand un eveniment important in curand, va intreb exista vreo posibilitate de acoperire provizorie a acelui incisiv, sa arate cat de cat a dinte normal?
Multumesc!
3 comentarii
0
25-10-2017, ora 20:14
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, trebuie facuta radiografie la dintele acela;in pricipiu se poate face o albire interna pe acest dinte, rezultat care nu este foarte stabil in timp. Poate fi util sa se faca aceasta interventie si daca imbracati dintele, caci altfel poate sa transpara cenusiul/ griu prin coroana care se face, daca aceasta va fi din ceramica.
0
25-10-2017, ora 21:58
Dr. A I
Dr. A I
Buna seara, puteti sa va incercati sa va puneti o fateta de compozit. Va trebui sa aveti grija sa nu mai muscati pe el pentru a nu crea microfisuri in compozit dar altfel o fateta de compozit facuta bine poate fi un inlocuitor bun pana aveti posibilitatea sa va puneti una de ceramica.

Pretul este si mult mai accesibil.
0
26-10-2017, ora 16:03
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,

Asa cum a spus si colega mea mai sus, o fateta din compozit rezolva situatia repede si bine.
In general, dintii devitali, care au nervul scos, isi schimba culoarea in timp.

Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul