alunita...

19-04-2009
andr3iutza81
Nu este medic/terapeut
andr3iutza81
buna ziua! as dori si eu un sfat de la un medic dermatolog: am multe alunite pe corp dar pe omoplatul stang am una ceva mai mare(bob de cafea) intrebarea mea este : la ce trebuie sa fiu atenta in afara de expunerile la soare; ce trebuie urmarit si care sunt simptomele care ar trebui sa ma ingrijoreze? Mentionez k nu am avut nici o mancarime sau alt simptom la aceasta alunita, insa de ceva vreme am o senzatie de usturime a pielii si o amorteala pe spate si umar; poate avea vreo legatura cu alunitza sau este pur si simplu curent sau altceva???
2 comentarii
0
21-04-2009, ora 12:08
mirela_stefan
Nu este medic/terapeut
mirela_stefan
Buna. Fratele meu are o alunita asemanatoare pe ceafa. Medicul i-a spus in afara de expunerile de soare sa se fereasca de haine care ar putea deranja/rupe alunita, sa fie atent sa nu creasca par ptr ca atunci ar deveni periculoasa si sa nu se schimbe la culoare. Daca nici una din acestea nu s-au intamplat, poate ca nu este nimic, dar cel mai bine ar fi sa te duci la medic sa ti-o vada. In zilele noastre exista tehnici nedureroase de scoatere a alunitelor si daca acesta ar fi cazul, poate ca ti-ar fi chiar bine.
0
21-04-2009, ora 12:17
andr3iutza81
Nu este medic/terapeut
andr3iutza81
Multzumesc frumos Mirela!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.