Alunita mi s-a desprins partial de piele si a curs putin sange - ce sa fac? | Forumul Medical ROmedic

Alunita mi s-a desprins partial de piele si a curs putin sange - ce sa fac?

06-08-2016
TudorVali
Nu este medic/terapeut
TudorVali
Buna Ziua. Poate ca nu am postat unde trebuie dar nu am gasit categoria respectiva un sa postez asa ca am facut-o aici. Sunt baiat, 16 ani, 1.93 cm, si am alunite. Am stat pe geam si nu stiu cum mi-am prins-o si mi s-a desprins putin de piele, chiar foarte putin. Ce pot face? Risc sa fac cancer de la varsta asta? Spuneti-mi va rog foarte mult ca sunt foarte ingrijorat despre sanatatea mea..
4 comentarii
0
06-08-2016, ora 23:03
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In primul rand nu trebuie sa va speriati. Va recomand sa mergeti la un medic dermatolog care va aprecia ce s-a intamplat si ce e de facut.Nu amanati va rog !

dr Petre Muresan
0
07-08-2016, ora 00:34
TudorVali
Nu este medic/terapeut
TudorVali
Mi-a curs putin sange dar vreau sa va spun ca doar mi-a curs sange.. ce sa fac? Ca m-am speriat, va rog frumos sa ma credeti..
0
07-08-2016, ora 04:58
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
M-am gandit ca v-ati speriat si de aceea v-am si spus ca e foarte important sa nu intrati in panica. Trebuie sa rugati pe cineva din familie sa va ajute sa va pansati in zona respectiva. Acest lucru trebuie facut pentru a proteja zona de posibile noi lovituri. Sa folositi un pansament steril. Si cat mai repede posibil sa mergeti sa va vada un medic dermatolog.
dr Petre Muresan
0
18-08-2016, ora 19:29
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Ar fi mai bine sa te duci la un medic dermatolog pentru control, si sfatul meu este sa excizezi mai repede acea leziune, dar sa o excizezi chirurgical cu bisturiu, nu cu laser, CO2, sau mai stiu eu ce alte metode, pentru ca numai daca se excizeaza chirurgical se poate afla la examenul anatomopatologic (biopsie), ce fel de alunita a fost. numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  • Aluniță ruptă
  •