Alunita infectata | Forumul Medical ROmedic

Alunita infectata

24-02-2014
nkl
Nu este medic/terapeut
nkl
Buna ziua,

Prietenul meu are o alunita iesita in relief pe spate care avea undeva inauntrul ei un punct negru din acela ce contine puroi. A scos punctul negru acum 2 zile iar acum produce zilnic cate putin puroi, ca un cos, aparand si o mica roseata in jurul acesteia.

Exista motive de ingrijorare in ceea ce priveste evolutia acesteia intr-un melanom?...
2 comentarii
0
25-02-2014, ora 10:43
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Eu va recomand excizia leziunii tegumentare descrise ( nu stiu pe neve daca este alunita, adica nev, sau altceva )si examen histopatologic. Pentru excizie corecta si rezultat estetic postoperator satisfacator, va recomand sa mergeti la o clinica de chirurgie plastica. Numai bine
0
23-03-2014, ora 21:17
ANDUTZA_ANDA
Nu este medic/terapeut
ANDUTZA_ANDA
Buna,

eu o contrazic pe dna doctor...trebuie sa mergeti neaparat la un foarte bun doctor dermatolog care si opereaza...un doctor bun cu experienta in dermato-oncologie este dr Kaleshi la Institul Paulescu la piata 1Mai...este renumit pentru operatiile pe care le face...daca nu reusiti sa ajungeti la dansul ar mai fi un doctor care opereaza mult...dr Leventer. exista oricum un diagnostic prezumtiv care este dat de dr dermatolog si este mai departe confirmat prin examenul histopatologic, daca alegi un dr bun, ceea ce un plastician nu stie pt ca el este specializat pe altceva.

mult succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •