Alunita la nivelul pieli rupta | Forumul Medical ROmedic

Alunita la nivelul pieli rupta

20-07-2012
valentino89
Nu este medic/terapeut
valentino89
Buna ziua, as avea si eu o problema. Aseara in jurul orei 21, fara sa-mi dau seama mi-am rupt o alunita, are o dimensiune mica iar cand am rupt-o a curs sange...Acum arata ca o mica bubita iar daca o ating ma jeneaza putin. Astept ceva sfaturii..
7 comentarii
0
21-07-2012, ora 02:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergi neaparat la dermatolog. Cu alunitele nu este de jucat. Si nu pune niciun fel de leac babesc, poate fi periculos.
Sanatate!
0
22-07-2012, ora 15:37
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Iti recomand sa mergi la o Clinica de Chirurgie Plastica pentru excizie corecta ; piesa excizata se trimite la ex histopatologic; numai bine
0
22-07-2012, ora 23:25
valentino89
Nu este medic/terapeut
valentino89
Eh, nu mai are rost a cazut de tot iar in locul respectiv..nu s-a intamplat nimic special..ar fi o pierdere de timp. in plus majoritatea oamenilor spun ca n'am nimic...e oke
0
23-07-2012, ora 00:40
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu stiu de ce ai mai intrebat daca tot iei asa simplu problema. Lucid ar fi sa mergi la dermatolog, sa se uite cu aceea lupa speciala si eventual sa-ti faca si biopsie. Eu stiu cazul unei doamne, Dumnezeu s-o odihneasca, care a facut cancer si a murit din cauza unei alunite. E putin probabil sa ai nesansa asta, dar e mai bine sa faci ce trebuie.E decizia ta.
0
25-07-2012, ora 16:43
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
buna ziua.am pe gat in spate o alunita rotunda si mai ridicata, adica nu e ca o pata.in latime e
putin mai micuta decat radiera unui creion si are culoare maro inchis, inchis.De cand ma stiu am avuto si cred ca exact la aceleasi dimensiuni.In urma cu vreo doi ani mi-am rupt putin din ea cu lantisorul.a curs doar un stop mic de sange.Nu am fost la control.Aseara am simtit cateva intepaturi.Acu mi-e tare frica de cancer.Sufar si de anxietate si stari de panica si nu mai imi pot lua gandul ca as putea avea cancer, mai ales dupa tot ce citesc pe net.Sunt si departe de casa si nu prea pot sa merg la medic.As dori un sfat.(28 ani).multumesc
0
25-07-2012, ora 20:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poti merge la urgenta oriunde ai fi si sa spui ce simti si ca ai atacuri de panica din aceasta cauza. Sigur te vor ajuta. Nu te speria, nu-i musai sa fie ceva in neregula.
Sa auzim de bine!
0
05-08-2012, ora 16:59
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@doinitaa

Ca sa te linistesti in privinta alunitei du-te la dermatologie sa ti se faca o dermatoscopie computerizata la acea alunita. Practic ti se face o poza la alunita care va fi examinata (scanata) de un program pe computer care va spune daca prezinta risc de cancer sau nu. Cand vii in tara, de exemplu la policlinca Medas iti poti face o astfel de investigatie (dermatoscopie computerizata), la spitalele de stat nu am vazut sa aiba o astfel de tehnologie. In caz ca este nev displazic, ti se va recomanda excizia lui (asta se va face la chirurgie plastica).

Si, foarte important, nu te mai expune la radiatiile solare! Sau daca nu ai incotro, foloseste creme cu factor mare de protectie in zona respectiva! Sau ai grija sa o acoperi cu hainele.

Degeaba tratezi anxietatea, daca nu iei masuri importiva riscului de transformare a alunitei in melanom malign.

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  • Aluniță ruptă
  •