Alunita rănită

08-06-2018
Sorinaalexaa
Nu este medic/terapeut
Sorinaalexaa
Buna ziua, acum ceva 2 saptamani mi-am zgariat o alunita, de pe gât, a curs foarte putin sânge, am dezinfectat locul cu betadina si alcool medicina. Alunita nu a avut o modificare in marime sau sa ma doară, ustura, s-a umflat foarte putin la inceput dar a revenit la normal si putin culoarea s a inchis. Este o alunita ieșită în afara. De cand am ranit-o mereu o dezinfectez si ieri am observat ca alunita căzuse, rămăsese o parte foarte mica si in locul unde a căzut o pată maro foarte fina.. eu am fost cu această alunita la dermatolog acum 2 ani tot din cauza ca am rgariat-o. Dermatologul a spus sa nu imi fac griji ca este o alunita normală din nastere, mi-a explicat care sunt factorii ca o alunita sa devina cancerigena, ca sau făcut studii referitoare la acest lucru si ca rănirea unei alunite nu trebuie să fie ceva alarmant, am am rupt o peste o săptămână am cancer. Dar sunt foarte speriată de lucru asta. Cineva in specialitate poate sa isi dea cu parerea? Se poate sa las o poza cu nevul, la o adresa de email.. o idee sa ma pot calma? Am pe 12 programare iar la dermato pentru problema asta, Dar pana atunci..
1 comentarii
0
11-06-2018, ora 09:37
Dr. Corneliu DOBRE
Dermatovenerologie, IASI
Dr. Corneliu DOBRE
Trimiteti o poza clara la E-mail.
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Aluniță ruptă
  •