Alunita taiata | Forumul Medical ROmedic

Alunita taiata

18-06-2007
steaua86
Nu este medic/terapeut
steaua86
Desi am mai vazut un subiect pe aceasta tema, doresc sa intreb si eu :
in timp ce ma barbieream m-am taiat la o alunitza mica deasupra buzei. A curs putin sange, m-am dat cu apa oxigenata (ieri). Astazi, am observat ca s-a format o crusta, m-am dat din nou cu apa oxigenata si pare ok, crusta a fost indepartata. Sugestii ?
56 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
19-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
O "alunita" situata intr-o zona unde poate fi supusa la traumatisme repetate trebuie excizata pentru anu se transforma intr-un melanom malign.
0
19-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
O "alunita" situata intr-o zona unde poate fi supusa la traumatisme repetate trebuie excizata pentru a nu se transforma intr-un melanom malign.
0
19-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
O "alunita" situata intr-o zona unde poate fi supusa la traumatisme repetate trebuie excizata pentru a nu se transforma intr-un melanom malign.
0
19-06-2007, ora 00:00
steaua86
Nu este medic/terapeut
steaua86
Cu siguranta voi avea mult mai multa grija data viitoare cand ma barbieresc. Nu doresc sa o scot. Mi se pare complicat. Vad multe persoane care au alunite in aceeasi zona care nu au probleme deci cu o atentie sporita cred ca va fi ok. Dar acum...exista totusi vreun pericol ? Este prima si sper singura data cand s-a intamplat.
1
20-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mie mi se pare mai complicat sa tot aveti grija de ea ! Probabil ca acum nu va fi nimic grav. Daca in urmatoarele luni observati modificari de pigmentare, de relief sau eritem in jurul ei, trebuie sa o scoateti.
0
15-04-2009, ora 01:58
bera
Nu este medic/terapeut
bera
si eu am o alunita pe gat mica care am taiato un pic din greseala cand m-am ras in cap a curs un pic de sange dar nu mult nu ma ustura nu ma jeneaza si de abia se vede e necesear sa ma duc neaparat la dermatolog poate devenii cancerigene.multumesc anticipat de raspuns
0
19-04-2009, ora 18:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate deveni cancerigena!
0
10-07-2009, ora 21:09
Kinetique
Nu este medic/terapeut
Kinetique
Buna seara. Am si eu aceeasi problema cu a celor de mai sus, cand incercam sa ma rad in zona intima am agatat din greseala cu lama o alunita, am taiato superficial dar a curs sange, nu ma ustura nu am deocamdata nimic. Credeti ca ar trebui sa ma duc la medic? Sau poate sa nu se intample nimic? Ar trebui sa mai astept ceva timp sa vad daca se modifica in vreun fel? Daca nu se modifica, trebuie sa stau linistit?

Astept raspuns. Multumesc.
0
12-07-2009, ora 10:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu trebuie sa "stati linistit" ! Ar trebui sa excizati acea alunita!
0
13-07-2009, ora 18:37
Kinetique
Nu este medic/terapeut
Kinetique
Imi este cam frica sa ma duc la doctor. Daca nu o excizez se poate sa nu patesc absolut nimic, sau deja acea alunita mi-a provocat o boala?
0
19-07-2009, ora 16:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu pui bine intrebarea!
Ea ar trebui formulata asa : Daca nu o excizez, se poate sa fac un melanom malign si sa mor ?
Raspuns: DA !!!
0
20-07-2009, ora 23:10
Andrei...
Nu este medic/terapeut
Andrei...
buna, am si eu o intrebare, poate doua. am multe alunite rosii, neiesite in relief pe scalp, pe fata, si cam pe tot corpul. de cateva ori m-am ras pe cap si am observat ca una a inceput sa isi mareasca suprafata, tot nu iese in relief inca, se poate sa le scot toate intr-o sedinta? este mare lucru operatia? complicatii? costa mult? mai am alte doua alunite iesite in relief pe fata si una mare si roz pe spate, astea de pe fata ma deranjeaza cam tare cand ma rad, am intrebat medicul de familie daca pot sa le scot si a zis foarte scurt si sec sa le las acolo, din cate vad eu aici e cam serioasa problema si nu vreau sa ma bazez pe medicul de familie.
0
26-07-2009, ora 20:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu toate alunitele trebuie extirpate! Se face intai un examen dermatologic, eventual cu ajutorul unui dermatoscop, iar cele "suspecte" de transformare maligna se excizeza.
Preturile variaza de la un cabinet la altul.
0
13-08-2009, ora 11:21
alunita
Nu este medic/terapeut
alunita
Buna ziua, am si eu o intrebare:daca am o alunita pe nas care nu mi a fost recomandata sa o scot, de catre dr-ul dermatolog, dar eu as vrea sa o scot din motive estetice, ar trebui sa merg la un cabinet particular si sa mi o scoata cu laserul (am inteles ca nu raman urme)sau sa aleg interventia chirurgicala, dupa care, am inteles ramane o cicatrice dar e mai sigura
0
13-08-2009, ora 16:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ambele variante sunt eficiente.
0
16-08-2009, ora 17:43
llaurflori
Nu este medic/terapeut
llaurflori
BUNA.AM SI EU CAM ACELEASI INTREBARI, SOTUL MEU ESTE PLIN DE ALUNITE PE CORP SINT CITEVA MARONI SPRE NEGRU IAR MAJORITATEA PE CORP SINT ROSI.CE AR TREBUI SA FACA.MULTUMESC
0
18-08-2009, ora 20:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Inainte de a pune intrebarea ati citit ce scrie mai sus ??
Ar trebui sa faca un examen dermatologic !
0
21-04-2010, ora 23:35
pisty
Nu este medic/terapeut
pisty
Buna seara..am si eu o problema..mi-am taiat o alunita (in zona intima)...si mi-a curs mult sange dar dupa mult timp de curs s-a oprit...si nu stiu ce sa fac...si nu as vrea sa patesc ceva rau..sa devina cancerigena (alunita =era mica de o culoare maronie, nu era de aia de atarna)astept un raspuns .Multumesc!
0
25-04-2010, ora 16:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la un dermatolog pentru excizie!
0
05-05-2010, ora 10:58
rebeckah
Nu este medic/terapeut
rebeckah
sunt si eu intr-o dilema. am 2 alunite care sunt pe spate si se agatau des cu breteau de la sutien..mi se pare ca s-au cam rupt umpic..nu acurs sange..am fost la dermatolog si mi-am facut programare sa le scot...insa m-a chemat pt a le scoate abea dupa o saptamana dupa ce le-am observat..nu e prea traziu? findca nu stiu decand sun asa..mai am inca alte 2 de parox 4mm..una e maro brun spre negru si alta e umpic ovala maro deschis si cu un punct negru in varf..as vrea sa le scot.. una din ele ma manaca cateaodata.daca sunt cancerigene alunitele si le scot sunt sanse de a nu pati ceva? stiu un dr care le vede stie mai bine ce e de favut insa mentinez ca nu sunt in romania si ma inteleg mai greu cu dr dermatolog:) multumesc mult
0
16-05-2010, ora 10:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca le scoateti este foarte bine! Nu se intampla nimic rau!
0
17-05-2010, ora 12:03
devlin3x
Nu este medic/terapeut
devlin3x
Buna ziua,

Am consultat medicul dermatolog privind o alunita, care s-a rupt putin si a sangerat, si m-a programat pentru excizie. As vrea sa stiu daca trebuie sa fac o biopsie si inainte de extirparea alunitei sau o data ce a suferit o leziune oricum trebuie inlaturata, chiar daca poate fi maligna?
0
20-05-2010, ora 15:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Intrebarea este absolut puerila !!!
Daca este maligna o lasati acolo ????
Examenul anatomopatologic se face numai dupa extirpare. Nu se fac biopsii din alunite!
0
20-05-2010, ora 15:26
devlin3x
Nu este medic/terapeut
devlin3x
Normal ca este puerila intrebarea. Daca aveam cunostinte medicale in privinta acestui subiect nu mai puneam intrebari. Dar exceptand atitudinea usor agresiva a dumneavoastra, raspunsul privind biopsia imi este folositor.
O zi mai buna!
0
21-05-2010, ora 23:02
pisty
Nu este medic/terapeut
pisty
Buna seara !
Nu am fost la un dermatolog...dar am intrebat si mi s-a spus..ca sa o" las" in pace alunita si sa nu mai umblu la ea ca nu se intampla nimic.(ce am observat ca acolo unde am ciupit-o /taiato...parca sa mai micsorat si a facut o dunga neagra da in rest aceeasi culoare o are...si aceea dunga neagra CRED ca ar fi de la taietura).
Astept un raspuns..
Multumesc!
0
24-05-2010, ora 22:55
ionuts.
Nu este medic/terapeut
ionuts.
Buna seara!
In timp ce ma epilam pe picioare, aveam o alunita pe picior si din greseala am taiato...mi-a curs ceva sange, nu mi s-a mai intamplat asta nicioadata, poate deveni cancerigen?
Astept un raspun.
Multumesc! O seara buna!
0
02-06-2010, ora 22:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru pisty:
Nu stiu cine v-a sfatuit sa o lasati acolo, insa sigur nu era un medic dermatolog !
Spuneti prietenilor si familiei cine v-a sfatuit asa, pentru ca in cazul in care faceti un melanom malign si muriti, sa stie pe cine sa dea in judecata !
0
02-06-2010, ora 22:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ionuts.:
Poate deveni!
0
13-06-2010, ora 16:07
seghi
Nu este medic/terapeut
seghi
buna seara!
SAPTAMANA TRECUTA CAND M AM RAS IN ZONA INTIMA M AM GRABIT SI AM DAT CU BICUL PESTE O ALUNITA SI AM TAIAT O UMPIC SI A CURS PUTIN SANGE..INSA NU SIMT NIMIC (NU MA DOARE NU SI A SCHIMBAT FORMNA, INSA ARE O INEGREALA IN MIJLOC DE LA TAIETURA).VREAU SA AFLU PAREREA DUMNEAVOASTRA DOMNULE MIDORIN VA ORG MULT..STIMA
0
14-06-2010, ora 10:21
rebeckah
Nu este medic/terapeut
rebeckah
mi-am scos si eu 2 alunite. prima era mai mare a scoso chirurgical. a doua era micuta si a zis ca era rupta si dr doctor a taiat-o pur si simplu cu foarfeca. a zis ca se tinea de un firicel, am intrebat-o si a zis ca nu e periculoasa. eu stiam ca alunitele se scot cu radacina cu tot. poate fi vreun pericol daca nu a scoso din radacina? nu a curs deloc sange din ea nici cand sa rupt nici cand a taiato cu foarfeca. multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  • Aluniță ruptă
  •