alunite - eliminare | Forumul Medical ROmedic

alunite - eliminare

28-05-2010
cristi1984
Nu este medic/terapeut
cristi1984
buna ziua,

am fost recent la medic si mi-a zis ca ar trebui sa-mi scot alunitele de pe fata pe care le-am taiat cand m-am barbierit. alunitele sunt normale, nu s-au schimbat deloc (forma, culoare), dar si alunitele aflate in zone in care se freaca (zona curelei de la pantloni,...). Saptamana trecuta am scos o alunita fortat de imprejurari. Am avut un chist langa ea care s-a inflamat si a trebuit sa scot si alunita. Un sfat daca se poate, despre cum ar trebui sa procedez. E bine sa le scot dc nu s-au modificat deloc? Multumesc.
7 comentarii
0
07-06-2010, ora 15:36
cristi1984
Nu este medic/terapeut
cristi1984
un mic sfat, va rog.
0
14-06-2010, ora 20:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este bine sa le scoateti !
0
15-06-2010, ora 20:58
maela
Nu este medic/terapeut
maela
am si eu intr...am avut o alunita de fapt nici nu sunt sigura dak era alunita pt k dupa ce mi sa rupt nu sa intamplat nik..nu a curs sange, nu ma durut si era uscata in varf.si akum e k un fel de cos.e grav?ce as putea face?
0
17-06-2010, ora 13:41
ADAMONICA
Nu este medic/terapeut
ADAMONICA
Eu am o alunita mai crescuta putin pe talie, si de ceva timp, pun peste ea tinctura de propolis, si pun un leucoplastcu rivanol.Mi s-a spus ca se va usca si va cadea.Intr-adevar s-a mai micsorat.Sunt mai linistita ca o acopar cu leucoplastul.Uneori chiar uit de ea...Dar ma supara.Mereu trebuie sa am grija cand port pantaloni..curea pe talie...Tinctura de propolis are acest efect asupra alunitelor?Va multumesc pt raspuns!
0
18-06-2010, ora 22:17
maela
Nu este medic/terapeut
maela
vreau si eu un rasp..va rog
0
27-06-2010, ora 17:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru maela:
Singurul lucru rational care-l puteti face este sa mergeti la un dermatolog pentru a vedea ce fel de cos a ramas!
0
27-06-2010, ora 17:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ADAMONICA:
Orice alunita care este traumatizata sau iritata cu tot felul de tincturi se poate transforma intr-un cancer de piele.
Parerea mea este ca ar fi bine sa o excizati,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •