Am 16 ani si o inima ciudata.

08-04-2014
Kalinda18
Nu este medic/terapeut
Kalinda18
Imi dau cu presupusul, probabil nu e chiar atat de ciudata. Uneori am dureri in dreptul inimii (am aflat ca aceasta durere se numeste spasm intercostal, ceva legat de muschii intercostali).
Adevarata problema care m-a facut sa apelez la acest site a fost urmatoarea: Mi s-a facut rau (ca orice fata, mananc pana la refuz). In acel moment inima a inceput sa imi batat atat de puternic, incat o simteam pana si in timpane.
O simteam chiar in mijlocul pieptului. Am unele momente cand inima mea incepe sa bata mai repede fara motiv. E normal? DIn familie, bunicul are probleme cu inima, ia zilnic cateva pastile. Mama l-a mostenit, insa ea nu are probleme atat de grave incat sa ia pastile. E posibil ca si eu si fratele meu sa-l fi mostenit?
Am 16 ani si mi-e frica de un diagnostic neplacut.

Multumesc celor care vor citi acest mesaj si-mi vor raspunde. Apreciez faptul ca imi acordati atentie.
3 comentarii
0
09-04-2014, ora 00:26
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In primul rand va recomand si va rog sa evitati abuzurile de orice fel.
Va fac mult rau. In al doilea rand va recomand un consult
cardiologic si un set de analize.
Aceasta pentru linistea dumneavoastra.
Cu stima:

dr Petre Muresan
0
09-04-2014, ora 07:56
Kalinda18
Nu este medic/terapeut
Kalinda18
Va multumesc, domnule doctor, pentru recomandari! Voi vorbi cu parintii si va voi urma sfaturile!

Cu respect,
Kalinda Dragomir
0
19-04-2014, ora 10:18
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Mie imi suna a tahicardie supraventriculara paroxistica. Inima incepe sa bata regulat dintr-o data mai repede. Apoi asa brusc cum a inceput revine pulsul la normal. Asta poate sa dureze cateva secunde, minute, ore sau zile. La tine banuiesc ca a durat putin. Si eu fac tahicardie paroxistica care tine cateva secunde. Este o pb de ritm destul de frecventa la tineri. Eu fac si extrasistole ventriculare in timpul carora simt ca mi se opreste inima. Le fac pe fond de stres si din cauza anxietatii. Eu am 34 de ani si le fac de 8 ani. Nu cred sa ai ceva la inima dar mergi totusi sa iti faci un control cardiologic. Mai bine sufla si in iaurt. Nu te gandi ca il mostenesti pe bunicul tau. Bunicul tau este in varsta. Cardiac inseamna sa ai o boala la inima. Dar aritmiile pe care le faci tu nu sunt din cauza organica ci psihica sau din cauza exceselor de orice fel. Evita sa mananci mult la o masa, mananca des si putin. Nu bea bauturi acidulate, nu manca grasimi multe. Dc mananci prea mult stomacul se umfla si irita inima care este un muschi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitațiile
  • Efectele stresului asupra sănătății inimii sunt diferite la femei și bărbați
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •