am 21 de ani si o piatra de 3, 7 mm

07-12-2009
Luizik
Nu este medic/terapeut
Luizik
As dorii si eu sa ma ajutati pentru ca sunt foarte speriata. Acum cateva zile am avut probleme cu urinarea. Initial am crezut ca este o raceala sau o infectie urinara. Am incercat sa ma tratez dar nu am avut nici o izbanda. In final am inceput sa am dureri de rinichi drept si am mers sa fac o ecografie. La ecografie mi-a aparut o piatra de 3, 7 mm la rinichiul drept. Doctorul a zis ca este posibil sa mai fi eliminat o piatra. Eu obisnuiesc sa consum foarte multa apa...insa din cate am inteles, apa din gorj este foarte tare si favorizeaza calculii renali. As vrea sa stiu daca pot scapa de piatra fara sa o sparg sau fara interventie chirurgicala. Doctorita mi-a prescris un tratament cu URICLAR. Astept un sfat pentru ca sunt foarte speriata.
5 comentarii
0
07-12-2009, ora 19:55
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
depinde unde este piatra asezata in rinichi in raport cu ureterul si calicele. exista sanse şi de dizolvare cu ajutorul medicamentelor, sau măcar de micşorare şi apoi de eliminare. ar trebui să schimbaţi apa pe care o beţi- cu una fără multe minerale
0
07-12-2009, ora 20:05
Luizik
Nu este medic/terapeut
Luizik
Din cate vad ca scrie pe raportul de la ecografie...calculul renal este situat in grupul mediu...nu stiu ce inseamna asta. O sa trec numai pe apa plata de acum. Dar medicamentul de care v-am spus este bun?... Sau imi recomandati altceva. Maine este si ziua mea si v-as fii mai mult decat recunoscatoare daca mi-ati face cadou niste sfaturi. Va multumesc
0
08-12-2009, ora 13:37
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
La mulţi ani şi multă sănătate!
Aveţi grijă la apa plată să nu aibă multe săruri- citiţi pe etichetă conţinutul, ar trebui să fie puţine miligrame de Ca şi alte minerale. Medicamentul este bun şi cred că vă va ajuta. Există şi ceaiuri care ajută la eliminarea şi prevenirea formării altor calculi, dar momentan nu mai ştiu să vă spun o denumire- puteţi întreba la Plafar despre asta.
0
10-12-2009, ora 22:25
Luizik
Nu este medic/terapeut
Luizik
Multumesc pentru urare. Durerea mi-a trecut ca prin minune...nu stiu din ce cauza. Am luat augmentin timp de 7 zile si acum astept sa apara in farmacii Uriclarul pentru ca deocamdata nu mai este. In ceea ce priveste cantitatea de saruri din apa plata...nu stiu cam in ce valori ar trebuii sa se incadreze.
0
15-12-2009, ora 18:07
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
cât mai mic, uitaţi vă la cantitatea de calciu şi cu cât e mai mică (de exemplu în apa minerală ajunge calciul la 120 şi ceva) deci cu cât e mai mică cu atât mai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Calculi urinari - reguli de alimentație și hidratare
  • Cum pot fi eliminate pietrele la rinichi
  • Schimbările climatice vor influența incidența cazurilor diagnosticate de pietre la rinichi
  •