am 27 ani si 45 kg... ce trebuie sa fac sa ma ingras?

06-02-2012
heavenlydoll
Nu este medic/terapeut
heavenlydoll
sunt mama a 3 copii am 27 de ani si 45 kg e normal?ce trebuie sa fac sa ma ingras?
5 comentarii
0
06-02-2012, ora 11:22
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
De pinde de inaltime.
Daca te simti bine, esti energica si ai analize de rutina bune, nu ai de ce sa te stresezi. Daca nu te simti bine, fa analizele indicate de medic si eventual un consult la endocrinolog.
Poti manca miere, nuci, banane, avocado, carne, orice ti-e pofta.
Sanatate!
0
04-03-2012, ora 22:06
heavenlydoll
Nu este medic/terapeut
heavenlydoll
Va multumesc din suflet, pentru raspuns si sfaturi dar credeti ma ca maninc foarte multe dulciuri, dar nu am pofta de mancare deloc, ce vitamine sa iau sau supliment alimentar?va multumesc
0
04-03-2012, ora 22:13
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ar trebui sa-ti faci analizele de rutina si ce iti mai recomanda medicul de familie ca sa stii ce ar fi bine sa iei. Dulciurile le mananci pentru ca esti probabil mai obosita sau faci efort. Ele iti suplinesc energia, dar nu la modul cel mai sanatos. Te saturi cu ele si de aia nu prea ai pofta de mancare. Ai slabit brusc in ultimul timp? Ai avut o greutate mai mare inaintea nasterilor? Daca tu ai grija de copii, sigur asta iti consuma mult din energie, da, ti-ar prinde bine si niste suplimente, DAR nu lua aiurea ca pot sa nu-ti faca bine. Cel mult magne B6 sau polivitamine de la farmacie. Dar nu inainte de analize sa nu le influenteze.
Ai grija de tine si sanatate la toti ai tai!
0
06-03-2012, ora 06:15
heavenlydoll
Nu este medic/terapeut
heavenlydoll
Va multumesc din suflet, da intradevar am slabit brusc 4kg in10 zile iar inainte de nastere aveam 50kg si dupa nastere tot atat dar am un copil de 1 un an si inca mai suge nu stiu ce sa fac sa nu i mai dau e foarte rau de san, oare si din cauz asta sa slabesc asa de rau?ce imi puteti recomnda ?
ce suplimente alimentare sunt mai bune?Va multumesc !
0
06-03-2012, ora 13:49
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cel mai bine te alimentezi natural, mai ales ca alaptezi inca. Mananca miere (ia din aceea poliflora, pe care scrie producatorul, nu din alea din hipermarket), spanac, nuci, banane, struguri, bineinteles, respecta mesele consistente, carne de vita, oua.
Dar bine ar fi sa te vada si medicul de familie sau daca vine pediatru la bebe o poti intreba pe ea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: