am 3 afte in gura, apar destul de des... uneori chiar si odata la 3 luni

09-12-2007
laura_xoxo
Nu este medic/terapeut
laura_xoxo
Salut ! am inceput sa ma confrunt cu problema asta din ce in ce mai des.acum spre exemplu am 3 afte in gura. apar destul de des...uneori chiar si odata la 3 luni.desigur, nu cu regularitate.am incercat cu URGOAFTE si e destul de eficient dar costa 400.000 si mi s-a terminat.insa nu asta este problema ci as dori sa-mi spuneti daca se poate un tratament mai rapid si eventual facut in casa si ce determnina aparitia lor...MULTUMESC.
5 comentarii
0
09-12-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Va sfatuiesc sa va afceti inaite de toate un set de analize de imunologie.Apoi discutam ce si cum.
0
09-12-2007, ora 00:00
Dr.Vigh
Identitate neconfirmată
Dr.Vigh
Apar in grup de 1-6, de etiologie aproape sigur autoimuna putand sa fie manifestari si ale altor boli. Pot fi agravate de stress, traumatism bucal si pot sugera deficit de fier, B12 sau acid folic.
0
09-12-2007, ora 00:00
dr. Tepes Monica
Identitate neconfirmată
dr. Tepes Monica
Mercurius corrosivus 5 CH, cate 5 granule din 2 in 2 ore ( nu si noaptea, doar daca sunteti treaz )
Granulele nu se ating cu mana, se pun direct din capacel - pe limba si se sug.
este important sa le administrati la distanta de mese ( o jumatate de ora inainte sau dupa masa ).In acest sens, daca este nevoie puteti creste intervalul dintre doze.
Oricum, intervalul dintre doze se mareste treptat astfel ca in prima zi veti lua 6-8 doze, a doua zi 4-6 doze iar a treia zi 2-3 doze.
0
10-12-2007, ora 00:00
laura_xoxo
Nu este medic/terapeut
laura_xoxo
Multumesc mult tuturor.am sa o rog pe mama sa imi ia tot ce este necesar :)
0
11-05-2010, ora 00:31
doru_tr
Nu este medic/terapeut
doru_tr
in legatura cu analizele de imunologie.am aceeasi problema cu aftele.imi recomanda si mie cineva o clinica unde sa le fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •