am ambliopie.. ce se poate face?

30-08-2009
myhaita
Nu este medic/terapeut
myhaita
am 25 d ani si am fost diagnosticata cu ambliopie la 6 ani, atunci mi s a spus ca nu se poate face nimic, acum s a mai descoperit ceva, mai pot sa fac ceva?
6 comentarii
0
06-09-2009, ora 09:38
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Eu nu cunosc o metoda de tratament a ambliopiei la varsta de 25 de ani;sa speram ca stiinta va progresa mai repede si in domeniul asta; numai bine
0
15-02-2011, ora 18:59
victor constantin
Nu este medic/terapeut
victor constantin
am 27 de ani si mam nascut cu ambliopie la ochiul stang se mai poate face ce sanse am? este ereditara boala?
0
19-02-2011, ora 09:14
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Viciile de refractie au o componenta genetica; da, se poate mosteni; la varsta de 27 ani, nu avem solutii pentru tratarea ambliopiei. In schimb, ar fi bine sa veniti cat mai devreme cu copiii dumneavoastra la un consult oftalmologic; astazi, se poate face usor refractometrie la varsta de 6 luni si printru un diagnostic corect si printr-o corectie optica precoce putem impiedica aparitia ambliopiei; de asemenea, diagnosticata precoce, ambliopia se trateaza cu obtinerea de acuitati vizuale foarte bune;numai bine
0
29-09-2011, ora 14:36
Noni Noni
Nu este medic/terapeut
Noni Noni
Fetita mea a fost diagnosticata cu ambliopie saptamana trecuta, dupa toate aparentele este o ambliopie anizometropica cu urmatoarele date: ochiul stang prezinta SPH +1.00 si CYL -0.75, iar cel drept SPH +5.00 si CYL -0.50. Masuratoarea a fost facuta cu cicloplegie. Acum asteptam alte investigatii la o clinica din Bucuresti. Intrebarea mea este daca, la asemenea diferenta de dioptrii si avand in vedere ca varsta fetitei este destul de inaintata (8 ani), aceasta ambioplie mai este reversibila?
0
19-03-2013, ora 13:42
Peles
Nu este medic/terapeut
Peles
Buna ziua,

stiu ca acum exista o terapie pentru ambliopia la adulti, deja folosita in Romania.
succes
0
24-06-2013, ora 20:14
adriana-ioana
Nu este medic/terapeut
adriana-ioana
Am 45 de ani şi la varsta de cca. 12 ani (tarziu deci) am fost diagnosticată cu ambliopie la ochiul drept şi miopie la ochiul stang. Am purtat ochelari, am facut exercitii cu acoperirea ochiului afectat, dar in zadar. În momentul de fata, la ochiul stang am o dioptrie de - 11 ( pentru care port lentila de contac), iar cu ochiul drept de-abia zaresc lumina. Acum cca. 2 saptamani, în urma unui control de rutina, am fost diagnosticata cu un început de cataracta la ochiul drept.
În condiţiile date, ce beneficii îmi aduce pentru ochiul drept, operatia de cataracta? Îmi poate rezolva ambliopia şi miopia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • „Ochiul leneș” în copilărie predispune la riscuri pentru sănătate la maturitate
  •