Am atacuri de panica de 6 luni de zile

12-12-2017
Alex19932
Nu este medic/terapeut
Alex19932
Buna. Sufar de atacuri de panica de 6 luni de zile. Totul s a declansat pe 22 iunie 2017 si de atunci nu mai scap de ele, am ajuns sa nu mai pot sta singura in casa, nu mai pot merge cu metroul singura, cu ratb, nu am mai putut sa merg la munca de atunci, din septembrie m am inscris la niste cursuri...dar din pacate nu am putut sa merg la ele. Am si o stare depresiva, tulburari anxioase. Urmez psihoterapie de 6 luni de zile. Am fost la psihiatru acum 6 luni, mi a prescris seroxat dimineata si anxiar seara. Seroxatul nu mi a facut bine deloc, asa ca am luat doar anxiarul 6 luni seara, pentru a ma putea odihni. Zilele trecute am fost la control la psihiatru, am primit cipralex 1 cps dimineata, xanax 1 cps dimineata, xanax 1 cps la pranz, gerodorm 1cps seara. De la aceste pastile dorm aproape continuu, nu mai am pofta de mancare, imi vine foarte rau sa vomit si imi este greata aproape continuu. Mentionez ca sunt in a 3 a zi de tratament. Starile momentan nu s au ameliorat, ba din contra, ma simt mai rau. A mai trecut cineva prin starile acestea? Nu este cam mult acest tratament, am 24 de ani, nu vreau sa ajung dependenta de pastile. Va multumesc!
21 comentarii
0
13-12-2017, ora 09:33
zaress
Nu este medic/terapeut
zaress
Salut. Cat cipralex iei, 5mg?10mg?
0
13-12-2017, ora 10:28
Alex19932
Nu este medic/terapeut
Alex19932
10 mg.
0
13-12-2017, ora 12:08
zaress
Nu este medic/terapeut
zaress
Ti am trimis un mesaj privat. Verifica.
0
13-12-2017, ora 14:06
Alex19932
Nu este medic/terapeut
Alex19932
Buna. Din pacate nu am primit.
0
13-12-2017, ora 14:09
Alex19932
Nu este medic/terapeut
Alex19932
Scrie-mi aici te rog frumos.
1
13-12-2017, ora 15:34
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna Alex19932! Inteleg ca tu urmezi si un program psihoterapeutic, ori asta e foarte bine, pentru ca vei observa in timp schimbarile. Inteleg ca iei tratamentul psihiatric si ai observat niste stari de rau, decand ti s-a schimbat medicatia. Faptul ca iti vine sa dormi continuu, nu este un efect aiurea, ci chiar asa trebuie sa se intample in prima etapa, dupa care efectul puternic se diminueaza - scopul este sa te refaci, prin mult somn (bine, medicamentele isi fac treaba in timpul asta). Dar greata de care vorbesti, daca este foarte frecventa si intensa, ii poti spune psihiatrului si el va sti ce e de facut. Numai psihiatrul iti poate modifica dozajul sau tipul medicatiei. Pobabil xanaxul ti l-a dat pt o perioada scurta si ti-l va scoate la un moment dat - a fost nevoie de el acum, pt ca prezinti simptome intense, iar efectul lui este unul mai rapid si pe termen scurt. Cipralexul este iar foarte bun in tulburarile anxioase si il vei lua pt mai mult timp, dar nu vei observa efecte adverse majore. Ai incredere si vorbeste cu psihiatrul, spune-i de starile tale. Dar vorbeste si cu psihologul - si el trebuie sa stie toate aceste stari. Si evident, continua psihoterapia. Multa sanatate iti doresc!
0
13-12-2017, ora 15:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Unele persoane nu suporta Cipralexul. Puteti ruga medicul sa vi-l schimbe.
Mai sunt si alte optiuni care nu dau greata.
Sanatate multa!
0
13-12-2017, ora 16:06
Alex19932
Nu este medic/terapeut
Alex19932
Clara_p. Am luat si seroxat. Dar de la el mi a fost mult mai rau, de aceea mi la inlocuit cu cipralex. Astazi am observat ca nu mi a mai fost asa rau de la el. Poate se obisnuieste organismul si o sa trec peste starile de greata.
Multumesc mult pt. raspuns.
0
13-12-2017, ora 16:18
Alex19932
Nu este medic/terapeut
Alex19932
Va multumesc mult d-na psiholog Cristina Stoian pt. raspuns. Eu sunt o fire foarte panicoasa, ma sperii din orice. Am crezut ca dupa cateva sedinte de psihoterapie ma voi face bine, dar vazand ca fac psihoterapia deja de 6 luni, parca incep sa imi pierd speranta. Uneori ma gandesc ca nu o sa ma fac bine niciodata. Stiu ca aceasta gandire nu ajuta, dar asa simt uneori. As vrea sa ajung sa pot face din nou lucrurile singura, sa pot sa merg singura cu mijloacele de transport in comun, sa nu mi se faca rau daca stau mai mult de 1 ora singura in casa, sa pot din nou sa am un job si toate aceste lucruri, care sunt normale aproape pt. oricine. Sper ca acest tratament sa isi faca treaba si sa ma pun pe picioare, pentru ca tare grea este aceasta "boala", daca o pot numi asa...Mai ales a multi din cei apropiati, nici nu o inteleg si ma judeca. De parca cineva isi doreste sa fie asa...Nu cred ca e cineva care vrea sa treaca prin asa ceva.
0
13-12-2017, ora 16:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa aveti rabdare vreo 3-4 saptamani sa isi faca tratamentul efectul si sa dispara efectele secundare. O sa vedeti ca va veti reveni.
0
13-12-2017, ora 17:57
zaress
Nu este medic/terapeut
zaress
@Alex

Salut. Greata, starea de rau, lipsa poftei de mancare, precum si altele sunt perfect normale in primele saptamani de tratament cu Cipralex. Este medicamentul cu cele mai putine reactii adverse. Ele dispar sau incep sa scada in intensitate dupa primele 2 sapt de tratament. Asa ca trebuie sa te inarmezi cu rabdare. Greata este debilitanta, stiu. Pe mine m-a tinut 4 saptamani pana cand a inceput sa scada in intensitate. Partea "buna" este ca nu escaladeaza. Este o greata indusa chimic(adica de la pastila) si nu o sa iti vina sa vomiti efectiv. Si nici sa nu incerci, am incercat eu si nu a iesit nimic.

Cele 2 pastile pe langa cipralex or sa te ajute foarte mult, dar si la ele dureaza cateva zile pana cand incep sa se stabilizeze. Eu am foarte mare incredere in cipralex si sunt sigur ca o sa isi faca efectul si la tine. Doar sa ai rabdare, chiar daca stiu ca este greu.

Inca un aspect. Cipralex poate creste starile de anxietate in primele saptamani de tratament. Deci sa nu te sperii daca devii mai anxioasa la inceput. Este perfect normal, iar odata ce se stabilizeza in organism ai sa vezi cum incepe sa se reduca anxitatea. Este foarte important sa accepti ca starile pe care probabil o sa le simiti sunt de la anxietate si nu pot sa iti faca rau. Eu imi zic in gand/sau cu voce tare(cand pot) "Tot ce simt este de la anxietate si nu imi poate face rau". Dupa cateva repetari ai sa vezi ca functioneaza, nu din prima :)

Iti doresc mult succes si fii tare!
Suntem toti aici sa te sustinem cand ai nevoie de incurajari!

Doamne ajuta!
0
13-12-2017, ora 17:57
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Alex19932: 6 luni de psihoterapie pot sa nu insemne nimic, sau pot sa insemne destul - la fiecare dureaza atat cat e nevoie/cat trebuie. Nu iti lua ca indicator durata terapiei, ci eficienta ei. Ori, sa schimbi in cateva sedinte, o gandire anxioasa construita in ani, nu e o asteptare prea realista, nu crezi? :)
Daca mai mergi la psiholog, vorbeste cu el despre ce iti doresti tu, stabiliti impreuna obiective si incepe sa aplici ceea ce iti propui. Exista diferente de abordare in formele de psihoterapie si probabil ca tu urmezi un tip de psihoterapie mai putin orientat spre a realiza o lista de probleme, obiective, cu accent pe a diminua simptomele si a fi functional (in primul rand). Psihoterapiile cognitiv-comportamentale si-au dovedit eficienta in tulburarile anxioase (in special, dar nu doar in astfel de tulburari).
0
13-12-2017, ora 18:01
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Si lasa-i pe cei din jur sa creada ce vor - nu esti datoare nimanui nici cu explicatii si cu nimic. E important ca tu sa iei in serios ce simti si sa faci schimbarile necesare.
Cu medicatia: trebuie sa treaca minim 2-3 saptamani pt ca organismul sa se adapteze cu substanta. Tu noteaza-ti toate efectele si vorbeste cu psihiatrul.
0
13-12-2017, ora 20:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ia Emetiral pentru greata pina trece acest efect secundar.
0
13-12-2017, ora 23:15
Alex19932
Nu este medic/terapeut
Alex19932
Clara_p. Multumesc mult pt raspuns. Trebuie sa ma inarmez cu rabdare atunci. Mi am luat si emetiral, sper sa fie totul ok.. Tu ai trecut prin aceste stari? Le ak rezolvat cu cipralex?
0
13-12-2017, ora 23:19
Alex19932
Nu este medic/terapeut
Alex19932
@Zaress. Am observat si eu ca de cate ori ma duc sa vomit, nu functioneaza, desi starea de greata e aproape continua. Xanax ul ma pleosteste si ma face sa dorm destul de mult. Tu ai avut aceleasi proble si le ai rezolvat? Eu am aceasta teama ca nu voi mai putea fi niciodata ca inainte, si ca o sa depinde mereu de altceva, fe 6 luni din pacate asa sunt...as vrea sa se sfarseasca asta...Iti multumesc mult de incurajari, inseamna enorm pt mine.
0
13-12-2017, ora 23:23
Alex19932
Nu este medic/terapeut
Alex19932
Psiholog Cristian Stoian. Ce imi recomandati dumneavoastra sa fac mai departe. Cum pot sa imi diminuez simptomele si sa devin functionala? Ma puteti ajuta cu in sfat. Acum fac doar exercitii de respiratie si de relaxare...si cam atat. Va multumesc mult!
0
14-12-2017, ora 03:27
zaress
Nu este medic/terapeut
zaress
@Alex

Inca trec prin ele. Si eu am inceput Cipralex acum 1 luna de zile si un pic. Si da, am trecut prin multe stari, inclusiv cele mentionate de tine.

Ganduri am avut si eu multe. Dar cu timpul au inceput sa dispara. Ai sa iti revii, chiar daca acum pare imposibil.

Cat despre greata, nu lua pastila pe stomacul gol. La 15 min dupa ce ai mancat ceva, si nu doar un biscuite sau o banana. Ceva care sa umple stomacul.

Fii tare! Esti puternica!

Doamne ajuta.
0
14-12-2017, ora 07:26
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Sunt foarte utile exercitiile de relaxare, mai ales in tulburarile anxioase. Combinate cu alte instrumente psihoterapeutice, cum ar fi: ierarhizarea fricilor, scalarea lor(intensitatea lor), realizarea unui jurnal al ingrijorarilor si tehnici de expunere, etc, pot conduce la restructurare cognitiva, adica schimbarea tiparelor de gandire care au condus la aparitia tabloului de simptome pe care le ai. Am descris pe scurt si evident, superficial, doar in scop informativ, cateva instrumente specifice psihoterapiilor cognitiv-comportamentale. Dar esentialul ramane: motivatia ta pt schimbare si relatia terapeutica. Daca acesti 2 factori nu sunt la cote inalte, schimba ceva si vei imbunatati rezultatele. Eu nu iti pot spune exact ce sa faci: ar insemna sa iti dau sfaturi, ori psihologul nu da sfaturi. Si in plus, nu ai face tu nimic:alegerile si actiunile trebuie sa iti apartina. Aici chiar e un "trebuie" cu necesitate.
Ai incredere in resursele tale, pt ca vei reusi. Fii perseverenta in psihoterapie, ai rabdare.
Sanatate!
0
14-12-2017, ora 12:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mie mi-a trecut cu Seroxat.
0
19-12-2017, ora 16:17
zaress
Nu este medic/terapeut
zaress
@Alex

Cum te mai simti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: