am BTS?

27-02-2007
SORINEL
Nu este medic/terapeut
SORINEL
Buna ziua, va rog sa ma ajutati. In urma cu 4 zile am facut sex protejat (prezervativ) cu o persoana pe care o cunosteam de putin timp. Ieri dimineata am observat pe penis (la baza penisului) 3 bubite mici rosiatice. Una dintre ele, la atingerea mea, s-a marit in dimensiuni. Celelalte doua s-au mai uscat intre timp. Va rog sa-mi spuneti daca sunt suspect de bts, eventual sifilis. Se poate trata sau este incurabil. Ce sa fac? Multumesc!
7 comentarii
1
27-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De regula sifilisul nu apare dupa 4 zile, mai ales ca ai facut sex protejat! Probabil ca ai facut fie o iritatie locala, fie o foliculita superficiala (un fel de "cosuri").
Iti propun sa masezi cele 3 "bubite" timp de 3-4 zile cu Fucicort crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara. Daca nu cedeaza, adreseaza-te unui medic dermatolog!
P.S. Sifilisul este tratabil!
0
27-02-2007, ora 00:00
SORINEL
Nu este medic/terapeut
SORINEL
Am masat acele plagi cu unguentul tetraciclina si s-au uscat. Dar tot ma tem. Mai exista si alte simptome?
0
27-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mai multe amanunte intra pe sectiunea "Boli &Afectiuni" >>Boli cu transmitere sexuala>>Sifilis, de pa acest site si vei afla mai multe! Succes!
0
28-02-2007, ora 00:00
SORINEL
Nu este medic/terapeut
SORINEL
Eu stiu ca am folosit prezervativ dar daca aveam o rana pe penis iar prezervativul nu a acoperit-o, atunci exista risc?
Unde trebuie sa merg pt analize? Sau ce analize trebuie sa fac? VDRL? sau altceva?
Va multumesc!
0
01-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In medicina nu exista certitudini ci numai probabilitati. Teoretic, daca ai avut prezervativ, nu ar exista niciun risc. Analizele ti le poti face la orice laborator privat. Se numesc VDRL sau RPR.
0
27-03-2007, ora 00:00
SORINEL
Nu este medic/terapeut
SORINEL
Buna ziua, revin cu cateva amanunte. Am facut analize VDRL de doua ori pe 6 martie si pe 27 martie. Amandoua au iesit negativ. Dar tot am o urma de indoiala deoarece simt ca de cateva zile ma dor articulatiile, dureri suportabile si de scurta durata, iar pe mana dreapta mi-au aparut doua roseli. E posibil ca testul VDRL sa nu fie corect? Sau mai exista si alte BTS cu aceste simptome dar care nu reies la VDRL?
Va multumesc!
0
29-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu toate petele care iti apar sunt in legatura cu BTS!
Durerile tale articulare sau "roselile" pot avea multiple alte cauze!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bărbați: semne precoce ale unei boli transmise prin sex - cum să le recunoști și ce să faci
  • Bubițe pe penis - cauze, diagnostic, tratament
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  • O posibilă renaștere a epidemiei de sifilis
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •