Am cartilajul moale la urechi si nu aud bine

30-01-2013
Cimpoesu
Nu este medic/terapeut
Cimpoesu
Buna seara! Numele meu este Alin, am 22 de ani si traiesc la limita saraciei intr-o comuna din judetul Vrancea. Spun asta pentru ca cand ma doare o masea, nu am bani de o pastila, dar problema mea e extrem de grava... Am vederea foarte proasta (minus 9 la un ochiul stand si minus 11 la ochiul drept), am cartilajul la urechi foarte moale, iar pentru ca am purtat ochelari, urechile mele sunt 'clapauge'. Toti mau ironizat, am trait intro depresie totala, insa de la un timp nu mai aud bine... Din cauza stresului si a anturajului eu fumam cam un pachet de tigari la 2 zile, si auzeam in urechi cum imi pulsa sangele... Nu am avut nici un ajutor financiar sa-mi fac un control sa vad ce am, de ce nu aud ce vb o persoana la o distanta de 2 metri...

Nu am nici un ajutor, nu am cui sa cer sfaturi, sunt la tara cum spuneam anterior... Multumita unei surori de a mele care ma ajutat si mi-am cumparat ochelari care mau costat 1300 de lei... Sunt disperat, mai am putin si raman si orb si surd si eu nu pot face nimic... intro zi o sa cedez psihic si o sa ma sinucid... Nu am o alta varianta.. Viata mea e un esec.

Mias fi dorit sa fac mai mult de 8 clase, dar cu asemena probleme si fara bani, mi-a fost imposibil. Vreau sa nu se mai amuze oricine de mine...
3 comentarii
0
30-01-2013, ora 00:41
Cimpoesu
Nu este medic/terapeut
Cimpoesu
Vreau sa stiu din ce cauza este foarte moale cartilajul urechi (pavilionul) si de ce aud distorsionat cu urechea stanga.

Vreau sa stiu daca are vre-o legatura, dioptriile cu pierdera auzului si/sau inmuierea cartilajului la ambele urechi.

Pot ramane orb/surd daca nu intervin intrun mod sau altul ?

Ce ar trebui sa fac mai intai? Ce mi-ati recomanda? Va multumesc din suflet!
0
30-01-2013, ora 09:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. E bine sa stii ca respectul.. vine in primul rand din INTERIOR
cand o sa incepi sa te respecti TU..singur.( O sa ai putearea sa lasi fumatul.) indiferent de probleme..o sa transmiti si
altor acest respect..si ei o sa te respecte
asculta toate emisiunile cu Dragos Ovidiu Argesanu.. pe youtube.. de la Oreste si de la 360 grade
2 ca sa stii de ce nu auzi e pbligatoriu consult ORL si audiograma
poate fi un simplu dop de ceara.. care trebuie scos.. nu neaprat sa fie afectat nervul auditiv..
0
30-01-2013, ora 10:34
Cimpoesu
Nu este medic/terapeut
Cimpoesu
Iti multumesc pentru raspuns! Eu nu mai fumez de 3 luni si pot sa spun ca de atunci nu mai aud pulsand in urechea dreapta.

Inainte, eu foloseam betisoarele pentru a curata ceara din urechi, insa un medic de familia mi-a recomandat sa nu mai folosesc betisoarele pfntru ca mai rau imi fac.

cum pot sa scot dopul de ceara din urechi... iar nu imi explic asta... daca am doar niste dopuri de ceara de ce aud cate o data tauind in urechi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: