Am ceva in neregula, probabil psihic

15-01-2007
keysers
Nu este medic/terapeut
keysers
De cateva luni incoace, simt ca nu e ceva in regula cu mine. CUm se manifesta asta? Sunt programator. Am 27 de ani si am inceput de ceva vreme sa ma gandesc ca trebuie sa ma intretin singur din veniturile mele. Nu pot zice ca fac bani ca un simplu angajat pe salariul minim si nici nu sunt un disperat dupa bani. Chiar nu pun pret pe valoarea lor si ma folosesc de ei atata cat am nevoie ca sa ma simt bine. Am observat de cateva luni ca am devenit cam lenes, plictisit de tot ce este in jurul meu si e cam greu sa ies din situatia asta. Niciodata in viata nu promit ca fac ceva la termen si sa nu respect asta, iar de curand am observat ca devin cat mai inconstient de treaba asta. Nu vreau sa devin lenes! Vreau sa fac ceva ca sa imi revin pentru ca nu am timp de leneveala. Stau foarte mult la calculator, chiar daca lucrez ceva pentru bani sau chiar daca citesc stiri sau vad filme. Nu sunt fan jocuri pe calculator. Ma chinuiesc zi de zi sa ma gandesc cum sa fac sa imi dobandesc independenta financiara ca sa pot sa realizez mai mult. Nu mai vreau sa ma simt inchis de faptul ca trebuie sa ma injosesc in fata unor diferiti sefi care au o totala lipsa de respect fata de toti din jurul lor. Nu am timp sa imi fac nici o prietena pentru ca gasesc mereu scuze pentru asta. Nu mai imi place la discoteci, iar cand ies in public prefer sa stau cu amicii mei si sa ne vedem de ale noastre, pentru ca nu imi place sa ies in evidenta si nici nu am vreo incredere in mine ca sunt vreun macho, nici macar nu imi doresc asta. Am incredere in mine si in capacitatile mele, dar lenea asta care m-a cuprins incepe sa ma omoare incetul cu incetul si oricat sunt de optimist in general, zi de zi sunt tot mai dezamagit de cat mai multi din jurul meu. Am ramas uimit ca nu mai am nici macar un prieten pe care sa ma bazez la ceva. Toti m-au inselat prin aparente, ma cauta cand au nevoie de mine, sau cand nu mai au ce face. Sunt o persoana cu simt al umorului, nu sunt vreun ciudat, dar nu stiu de ce incep sa ma cam satur de toate si frica de diferite lucruri ma cuprinde uneori. Imi e frica de doctori, de inaltime, de orice mi-ar putea afecta mainile pentru ca de ele ma folosesc ca sa imi fac meseria, de singuratate, de faptul ca poate lumea incepe sa nu ma mai vada pentru ca sunt altii mai vizibili in mediul nostru. Nu cred ca am devenit paranoic in privinta fricilor care ma cuprind, dar nu vreau sa devin asa ceva. Zi de zi, vreau sa fie bine pentru toti nu doar pentru mine, ma gandesc la ziua de maine mereu, ma gandesc ca ar fi vremea sa imi gasesc pe cineva cu care sa imi impart greutatile si bucuriile pentru ca varsta incepe sa imi dea de gandit. Ce sa fac? Vreau sa scap de ideile astea si de toata ordinea din gandurile mele care ma preseaza tot mai tare. Acum 2 zile imi zicea un amic ca la cat sunt de stresat nu am sa apuc 40 de ani. Zicea sa ma relaxez, sa imi revin. Oare are dreptate, sunt asa de varza incat sa ajung prin ignoranta mea sa nu realizez singur ca am nevoie de o redirectionare? Da-ti-mi va rog un sfat, poate rotilele mele incep sa mai se invarta putin... sunt cam panicat deja!
3 comentarii
0
25-01-2007, ora 00:00
morrigan
Identitate neconfirmată
morrigan
hmmmmmm.as sugera ca e vorba de o usoara depresie. Cautati sa va gasiti noi zone de interes, sa va faca placere sa va ganditi la ele. Depresia se poate instala si din cauza rutinei/monotoniei zilnic, din faptul ca nu iesiti din programul zilnic ca nu aveti timp(sau chef). Un psiholog v-ar fi de ajutor in momentele acestea sau niste prieteni motivati sa se implice in problemele dvs. Sper ca v-am ajutat macar un pic si sa va revina cheful de viata cat mai repede.
0
30-01-2007, ora 00:00
crinap
Nu este medic/terapeut
crinap
Subscriu la parerea de mai sus si va mai sugerez sa incercati sa faceti tot timpul ceva nou. Incercati sa va apucati de un sport de intretinere. Va poate face mult bine. Nu disperati, la fel ca dvs. gandesc multi, toti suntem mai mult sau mai putin demoralizati la un moment dat. Asta nu inseamna ca vom muri de tineri. Aveti rabdare si veti iesi din starea aceasta. Eu m-am tratat de aceleasi simptome ca dvs. prin lectura. Am gasit cateva carti bune, iar cand simteam ca sunt cu moralul la pamant citeam pana uitam de pb. Iar cu lenea, faceti-va un program strict pe care incercati sa-l respectati indeaproape. Succes
0
13-08-2009, ora 00:09
marianne21
Nu este medic/terapeut
marianne21
buna ziua.am 21 de ani si cred ca sunt instabila psihic.am inceput sa arunc cu lucruri si sa tip la persoanele dragi.si imi fac mie cel mai mult rau doarece nu mi dau seama de ceea ce zic iar apoi nu stiu cum sa imi cer scuze.inainte eram foarte vesela.acum sunt paranoica.ma vad grasa...stiu ca am o problema si incerc sa o rezolv.ati putea sa mi dati si mie un sfat ca sa redevin ceea ce am fost odata?.va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.