Am ceva la ambi sani (baiat)

09-07-2009
seby2193
Nu este medic/terapeut
seby2193
Buna, incepand cu varsta de 13ani mi-a aparut la sanul stang, mai exact sub piele la nivelul mamelonului un tesut (sa-i zic asa) plat si cam de un 1cm, il pot pipai si misca. La 15 ani mi-a aparut si la sanul drept dar e mai mic, ambi sunt nedurerosi doar o perioada la aparitia am avut dureri trebuia sa port numai camasi apretate deoarece zona respectiva era foarte sensibila. Ce ar putea fi, doctorul de familie mi-a spus ca-i vorba de ginecomastie si aproximativ 50 % din baieti fac asta. Daca e vorba de ginecomastie tranzistorie care apare la adolescenti,
cam pe la ce varsta ar trebui sa fiu ingrijorat daca numi dispare, mai precis daca trebuie sa fac vreo analiza sa vad daca nu cumva acele tesuturi sunt tumori sau cancer.
4 comentarii
0
11-07-2009, ora 18:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai putea sa mergi la un endocrinolog sa te vada.
0
11-07-2009, ora 21:19
seby2193
Nu este medic/terapeut
seby2193
Multumesc de raspuns dar nu stiti ce ar putea sa fie ? am mai auzit pe la scoala sau la alti
ca aveau asa ceva dar nu stiu daca le-au trecut
0
12-07-2009, ora 01:18
seby2193
Nu este medic/terapeut
seby2193
mentionez ca tesutul ce mi s-a dezvoltat la nivelul areolei are forma neregulata, plata si e nedureroasa
0
16-10-2011, ora 14:58
benny1234
Nu este medic/terapeut
benny1234
salut...si eu am 15 ani...am avut si eu aceeasi problema ca si tine...si mie mia iesit in partea dreapta..si eu m-am speriat la inceput, dar i-am intrebat pe alti prieteni de ai mei mai mari..si miau spus ca este ceva absolut normal...iese intro parte, , doare..dupaceea iese si in cealalta parte..nu te ingrijora, si nu le atinge...incearca sa uiti de ele si nu te va mai durea..asa am facut si eu si mia trecut imediat
dar nu le mai atinge..uita de ele ca si cum nu ar fi
sper sa iti fie de folos..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Estetica masculina
  •