am citit pe internet despre un remediu pt bataturile la picioare

12-02-2010
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
am citit despre un remediu homeopatic pentru bataturile de la picioare- de fapt pe site scria ca se poate urma tratament homeopat pt bataturi, care poate dura pana la 6 luni si functioneaza... dar nu mentionau numele pastilei. stie cienva sa ma ajute?
6 comentarii
0
13-02-2010, ora 00:05
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ma indoiesc ca exista pastile pentru bataturi, fie homeopate, fie alopate. Depinde unde apar bataturile si de profunzimea lor pentru a actiona asupra lor.Sigur exista solutii externe de toate genurile acum pe piata si sunt din cate stiu chiar unele bune. Incearca sa vezi de la ce apar aceste bataturi sa eviti reaparitia lor. Sanatate!
0
13-02-2010, ora 05:35
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Homeopatia, spre deosebire de alopatie, nu operează cu "remedii pentru ceva", ci cu "remedii pentru cineva". Asta inseamna ca e posibil ca 100 de persoane care au bataturi si sunt vazute de acelasi homeopat sa primeasca 100 de remedii diferite.

Remediile homeopatice se prezintă, de regulă, ca granule care se pun sub limbă, ori ca soluţii. Mai rar ca pastile. Este foarte adevarat ca exista firme farmaceutice, unele cu pretentii de seriozitate, care eticheteaza diferite pastile complexiste ca "medicamente homeopatice". Aceste complexime (solutii sau pastile) sunt alaturari de remedii in dilutie joasa, uneori impreuna cu extracte ponderabile (=cantaribile, nonhomeopatice) care nu reprezinta un tratament homeopatic propriu-zis.

Deci, parerea mea este ca daca suferiti de mai multe bataturi, daca observati ca la dv bataturile apar cu inexplicabila usurinta, sa va adresati unui medic homeopat care va prescrie un remediu pentru predispozitia dv.
0
13-02-2010, ora 10:21
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
nu sufar frecvent, nu am mai facut bataturi niciodata, dar am purtat niste pantofi comozi dar cu un mic defect in talpa mai multa vreme fara sa mi dau seama ca e rau si mi-a facut batatura exact in locul unde era cusatura- in mijlocul talpii sus. si de cateva luni tot imi dau cu creme si prostioare sa scap de batatura si nu reusesc- ma gandeam ca exista ceva care sa ma ajute exact acum... am folosit crema tractopon, clavusin picaturi sau ce e si tot nu m-a ajutat. si platuri pt bataturi
0
15-02-2010, ora 10:26
o zi buna
Nu este medic/terapeut
o zi buna
Ideal ar fi ca o perioada sa umblati cat mai mult timp desculta si sa purtati incaltari cu talpa speciala (moale), fara tocuri.
0
10-06-2013, ora 13:31
MBL86
Nu este medic/terapeut
MBL86
Buna ziua,

Am o problema de cativa ani: am in talpi o zona(spre degete) cu o batatura destul de mare (pe fiecare talpa) si adanca si calcaiele mi se incarca cu piele moarta! Ma duc lunar la pedichiura si imi curata acolo si ma dau cu creme pentru calcaie. Am mai incercat tratamente cu diferite creme de la farmacie si nimic. Este o crema speciala sau se pot opera aceste bataturi? As dori si o crema pt calcaie, sa nu se mai ingoase atat de tare pielea? Multumesc!
0
15-06-2013, ora 08:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Prima masura este sa faceti baie de picioare la lighean timp de 15-20 de minute, zilnic inainte de culcare. Marele secret al pedicuristelor nu este altul decat buna inmuiere a picioarelor. Exact acest lucru il puteti face acasa in mod zilnic si fara sa dati bani. Dupa ce pielea se inmoaie bine, folositi o piatra ponce sau un dispozitiv echivalent, abraziv, din cele care se gasesc pe piata. Dupa uscare, folositi o crema de calcaie. De exemplu, o crema decapanta cu acid salicilic 1%. Daca e vorba nu numai de calcaie ingrosate, ci si crapate, e bine sa folositi si oxid de zinc in compozitie. Pentru ca efectul sa dureze peste noapte, crema trebuie sa fie grasa, lucru care se poate face adaugandu-i lanolina. Un farmacist bun, ca si medicul dv de familie, vor sti sa va dea reteta de care aveti exact nevoie. Dar, mai importanta decat crema, e baia zilnica a picioarelor.

In privinta bataturilor din talpi, incercati sa folositi talpici noi, de buna calitate, moi. Incercati sa va confectionati singura o orteza, prin inconjurarea locului bataturii cu leucoplast pus in dublu strat. In felul acesta intrerupeti cercul vicios care tine batatura in viata: apasand mereu pe o zona, zona se ingroasa si din ce se ingroasa, din aceea e mai puternic apasata. Scopul ingineriei cu leucoplast-ul este ca zona bataturii sa nu mai fie apasata.

Problema ingrosarii pielii picioarelor a devenit comuna de cand oamenii au pierdut bunul obicei de a face baie la cada si au adoptat practica dusului. Dusul este, pentru igiena pielii, ceea ce este fast-food-ul pentru alimentatie. Diferenta dintre dus si baie este sfertul de ora necesar pielii de pe calcaie, ca sa se inmoaie. Deci, prima masura pe care v-o recomand este sa redescoperiti placerea uitata a baii la cada. Acest lucru, odata problema ameliorata si necesitatea bailor zilnice de picoare disparuta, va va ajuta, in viitor, sa evitati recidiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea picioarelor?
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  •