am clasa 2 si 3 (papanicolau)...e grav?

16-01-2009
madalina deaconu
Nu este medic/terapeut
madalina deaconu
buna ziua, ma numesc madalina si am o problema :acum 6 luni am facut un test papanicolau si mi-a iesit clasa 2 si 3 si un parazit numit trichomonas.Am facut tratament cu ovule si antibiotice si abia akum 2 sapt am fost sa repet testul si mi-a iesit tot clasa 2 si 3, in schimb nu mai am acel parazit, asistenta mi-a spus k nu e bine sa iasa asa si mi-a recomandat sa repet iar testul papanicolau.vreau sa stiu dak e grav k de 6 luni tot clasa 2 si 3 am...am dureri de ovare si scurgeri...
5 comentarii
0
17-01-2009, ora 09:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu asistenta trebuie sa te sfatuiasca in astfel de cazuri, ci ginecologul.Daca inca ai scurgeri si dureri de ovare inseamna ca degeaba ai facut tratament caci infectia avuta nu ai trata-o.Ai o rana pe colul uterin?Schimba ginecologul si laboratorul, fa un alt test Papanicolau si trateaza corect infectia genitala.Pe parcursul terapiei fa sex numai cu prezervativ.Daca ai o rana pe col, aceasta trebuie cauterizata.Daca iti iese testul Papanicolau tot III trebuie sa te prezinti la ginecolog pentru biopsie.Numai bine1
0
22-01-2009, ora 17:45
madalina deaconu
Nu este medic/terapeut
madalina deaconu
va multumesc pt ca mi-ati raspuns la intrebare.am facut iar un control si mi-a iesit clasa 2.ginecologul a zis k akum totul e bn.nu am rana pe col..voi continua sa repet examenul papanicolau odata la 6 luni.va multumesc pt sfat.la revedere:*:*
0
09-09-2009, ora 11:57
musteata monica
Nu este medic/terapeut
musteata monica
buna ziua, ma numesc monica si am o mica sau mai mare problema:in ultimii 2 ani mi-am facut testul papanicolau si mi-a iesit clasa 2, am avut mici infectii p care le-am tratat cu medicamentele si ovulele prescrise de medic, dar cred ca fara nici un rezultat...si la primul si la al2-lea control doctorul mi-a spus ca am o iritatie p col care din pacate nu stiu cum s-o mai tratez, am si scurgeri...am facut tratament cu betadine si cerviron si cand am fost la control mi-a zis medicul ca am deja rana pe col..de la ce credeti ca am trecut de la iritatie la rana??doctorul mi-a mai spus ca e posibil sa fie de la betadine sa fiu alergica al iod.ar putea fi posibil, sa fie o cauza??ce ma sfatuiti??va multumesc!
0
06-10-2009, ora 19:47
67lil
Nu este medic/terapeut
67lil
ex. citologic
Babes-Papanicolau:
-frotiu cu atipii HG-SIL
-flora microbiana nespecifica
-HSIL cu suspiciune de invazie
Descriere citologica: Pe fondul inflamator inflamator al frotiului, pe langa celule din toate straturile si zonele cu aspecte reactive, se evidentiaza numeroase celule de tip I, dar mai ales PB, B cu modificarea raportului N/C in favoarea N, uneori hipercromazie N, pleomorfism N, frecvente celule de tip fibra, cu citoplasma oranjofila si nucleu hipercrom.
Diagnostic citopatologic: frotiu cu leziune intraepiteliala de grad inalt HG-SIL (displazie cheratinizanta )
Recomandari: colposcopie; Biopsie urgenta.
Stiu ca e destul de grav, e un semnal de alarma!
Rog pe doamna doctor Balcan sa-mi explice ce inseamna "I" (scris in buletinul de analize ca i mare de mana); ce inseamna "PB", "B", "N/C", si in general intreg rezultatul. Multumesc anticipat.
0
25-06-2017, ora 11:29
mihaelaS92
Nu este medic/terapeut
mihaelaS92
Buna ziua,

Rog interpretarea urmatorului rezultat:
frotiu trofic alcatuit din numeroase celule scuamoase superficiale si intermediare rare celule scuamoase parabazale si bazale celule endocervicale celulele scuamoase prezinta nuclei moderat mariti in volum normocromi cu discrete neregularitati de contur, granulocite cu morfologie normala flora comensuala redusa.Asc-us atipie de natura echivoca a celulelor scuamoase, proces inflamator acut nespecific C2-C3 Asc-us inflamatie.

Mentionez ca acest test a fost facut in urma unui tratament de 5 luni cu ovule cervucid pentru a trata rana pe col.Sunt foarte speriata, va rog sa ma ajutati.
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •