am cumva o ciuperca bucala

31-07-2009
gabip
Nu este medic/terapeut
gabip
de aproximativ trei saptamani, am limba albicioasa, ca un fel de strat alb, foarte deranjant, si cu dureri ale gatului.Dimineata cand ma spal pe dinti si vreau sa curat si limba, reusesc sa mai curat putin din stratul acela alb de pe limba insa cu dureri suportabile, dar totusi exista.mentionez ca sunt fumatoare.Iar de cateva zile am inceput sa simt dureri gingivale.dar numai in zona unde am lipsa doua masele.Am 40 ani, si ma intreb daca nu cumva am contactat vreo ciuperca, deoarece am si o lucrare dentara mai veche.
2 comentarii
0
31-07-2009, ora 07:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o lucrare dentara mai vece.. cu siguranta este un focar de infectie pentru cavitatea bucala... si nu numai !
ar putea sa fi afectat si tractul digestiv.
depouneri albicioase pe limba sunt caracteristicec si pentru o gastrita!
mergeti initial la Gastrologie.. apoi la ORL.. apoi la Stomatolog!
0
01-08-2009, ora 02:46
gabip
Nu este medic/terapeut
gabip
multumesc mult pt.raspuns.intr-adevar cred ca am gastrita deoarece am si dureri sus in capul pieptului, cum se spune, dureri insuportabile cateodata, si asta cam de doua luni, dar nu am specificat aceasta problema, deoarece nu am crezut ca are vreo legatura cu cavitatea bucala.Iar aceste dureri apar cand ma supar sau cand am ostare de agitatie.acum imi dau seama, deoarece si sotul meu, acum 5 ani a avut ulcer perforat iar doctorii din Franta, deoarece eram in Franta cand s-a intamplat, au spus, in urma unor investigatii amanuntite, ca a facut acel ulcer pe sistem nervos.a fost tratat in Franta cu um medicament numit MOPRAL, luat impreuna cu antibiotic, iar dupa 2 saptamani i s-a cicatrizat aceea rana de la stomc fara sa mai fie nevoie de vreo interventie chirurgicala.Ceea ce vroiam sa va intreb este, daca stiti de existente acrstui medicament la noi in Romania.oricum o sa trec si pe la medic zilele acestea.Va multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.