am dureri de cap variabile-dinspre cefa, crestetul capului si frunte, dificultati de respiratie

04-10-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am 17 ani si am o mare nelamurire
de la un timp am inceput sa ma simt cam rau, adica am dureri de cap variabile-dinspre cefa, crestetul capului si frunte, dificultati de respiratie-ca si cum aerul nu umple plamanii si trebuie sa oftez k sa ma simt mai bine, am o stare de oboseala si somnolenta, uneori simt ca imi ard obrajii, inima imi bate uneori puternic, si o simt parca in tot corpul. Am facut niste analize de sange, care au iesit bine, mai putin aslo si vsh care sunt un pic marite. Mi-este foarte frica sa nu am ceva grav, am citit pe net o groaza de lucruri si mi se pare ca mi se potrivesc toate simptomele citite. credeti ca as putea avea ceva foarte grav? m inteles ca virusul hiv-sida se transmite numai daca am avut relatii cu persoane infestate, dar nu e cazul meu. in vara am fos la dentist pentru detartraj si atunci mi-a dat sangerat gingia, si nu am foast atenta daca ustensilele folosite erau dezinfectate, dar am presupus ca da, fiind un cabinet medical foarte bun. ce credeti ca ar putea sa fie? va rog din suflet sa ma ajutati.
3 comentarii
0
04-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
draga aida, hai ca tot peste mine dai!!in primul rand nu trebuie sa te impancientezi foarte tare!!aslo marit arata ca ai o infectie in corp!poate fi vb de o infectie urinara, dentara sau mai stiu eu ce!!sa stii ca nu numai hivul da reactii din astea!!parerea mea este sa mergi si sa iti faci mai multe analize cum ar fi:toxoplasma, toxocara, trihinella, hiv1si2, hepatita B, hepatita A, helicobacter pylori, urocultura, o analiza coproparazitologica, banuiesc ca la analizele precedente ai facut calcemie, glicemie, colesterol, hemoleucograma?daca nu fa-le si pe astea!!oricum orice ar fi exista tratament!!cu cat afli mai repede cu atat mai bine!!oricum nu cred ca ar fi vb de hiv atata timp cat nu ai avut contact cu cineva infestat, iar la cabinetele stomatologice ustensilele se sterilizeaza, dar spre linistea ta mergi si fa-ti analizele pt ca altfel vei sta intr-un stres continuu!!te pup
0
04-10-2008, ora 00:00
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
multumesc frumos pentru sfaturi, sper ca nu va enervez prea tare
e adevarat ca la analizele de sange am facut calcemia glicemie si hemoleucograma si helicobacter pylori-care a iesit absent. o sa merg sa fac si alte analize, insa ma gandeam sa mai intai sa merg la un medic care sa-mi citeasca analizele, dar nu am la cine sa apelez, deoarece eu nu am medic de familie, credeti ca poate internistul m-ar putea ajuta? multumesc mult
0
04-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
sigur ca poate orice medic sa interpreteze analizele!dar de ce nu te inscrii la un medic de familie??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Migrena postcoitală
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un nou tratament pentru problemele de respirație cu care se confruntă bebelușii prematuri
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  •