am dureri la ultima vertebra - coccisul

24-12-2008
13gino
Nu este medic/terapeut
13gino
de circa 1 luna ma doare terminatia coloanei.ultima vertebra incit nici noatea nu pot dormi pe spate avind arsuri si senzatii de durere in zona descrisa. Nu am cazut, nu m-am lovit...a aparut din senin durerea (am 56 ani). Am mai avut dureri ba in cot, ba in osul de la picior, dureri punctate nu cu radiatii.au trecut in timp si nu au mai aparut. Daca aveti o recomandare pentru a alina durerea va rog sa-mi sugerati cum sa procedez, sau eventual la ce investigatii sa recurg. Va multumesc anticipat si va doresc sarbatori fericite
3 comentarii
0
07-01-2009, ora 09:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Cautati un reumatolog bun si consultati-l.
Pana atunci puteti incerca sa luati antiinflamatoare non-steroidiene, fireste insotite de un protector gastric (de tip Omeprazol sau similar), fara sa depasiti 2 saptamani.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
31-05-2011, ora 20:15
ValeriaP
Nu este medic/terapeut
ValeriaP
Nu am avut niciodata dureri de oase.Acum am 57 de ani.Dintr-o data am o durere cumplita a osului coccis si dureri insotite de arsuri in coapsa stanga in zona articulatiei.V-as ruga sa-mi spuneti ce ar putea fi si ce trebuie sa fac.O anume persoana, mi-a spus ca ar putea fi inceputul unei herni de disc.Este posibil?Cu multumiri, Valeria
0
04-03-2012, ora 22:13
matei10_16
Nu este medic/terapeut
matei10_16
am fost operat de furuncul sau geaman in 2004, incizia a avut loc aproape de ultima vertebra, nu am avut nici o problema ulterior; ia acum de cateodata ma doare daca stau mult pe scaun sau fac abdomene care poate fi cauza si remediul?? multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: