am facut sex neprotejat in a 14-a zi de menstruatie. e posibil sa raman gravida?

30-06-2013
Iustina04
Nu este medic/terapeut
Iustina04
Eu cu prietenul meu am facut sex neprotejat in a 14-a zi de menstruatie, numarand zilele din prima zi de scurgere. Pot sa raman gravida? Si ce pot sa fac pentru prevenirea unei sarcini. Stiu de pastila de a 2-a zi, dar e destul de scumpa. o alta metota nu exista?
8 comentarii
0
01-07-2013, ora 01:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pilula de a doua zi poate provoca un avort timpuriu. Motiv pentru care puteti sa va confruntati in viitor cu multe probleme in familie, probleme de sanatate, probleme financiare.
Nu inteleg un lucru. De ce cand doi oameni se iubesc asa de tare, vor sa arunce la wc fructul iubirii lor ?
Uitati-va cat de fericite sunt mamele care au nascut prunci.
Cu cata bucurie se uita in ochii lor.
Fericirea pe care ti-o aduce un copil este cu mult mai mare decat cea pe care ti-o aduce relatia cu partenerul.
De ce sa nu va doriti sa nasteti un copil, sa va responsabilizati partenerul, sa va casatoriti, sa va alcatuiti o familie, asa cum este normal ?

Romancele nu mai stiu prin ce mijloace sa fuga de sarcina in timp ce romii se inmultesc fara numar.
Ganditi-va bine la ce faceti acum, in primii ani ai tineretii, ca sa fiti constienta la ce va inhamati pe viitor si sa nu spuneti ca nu ati stiut.
Va sfatuiesc sa nu mai intrebati pe altii cum se poate intrerupe o posibila sarcina, pentru ca procedand astfel, ii incarcati si pe ei cu pacatele dv.
Nu ati fi curioasa sa cunoasteti daca partenerul actual ar marsa la alcatuirea unei familii in eventualitatea unui raspuns pozitiv ? De ce nu incercati sa il testati mai degraba, decat sa va ganditi cum sa omorati posibilul fruct al dragostei dintre voi.
0
01-07-2013, ora 09:27
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Aoleu...parca suntem pe vremea inchizitiei! Iustina a pus o intrebare pe un forum medical, nu pe site-ul Patriarhiei.

Da, erai in perioada fertila.Exista sanse de a ramane insarcinata. Trebuie sa iei Postinor, dar ai grija sa nu mai faci asemenea imprudente.
Sanatate!
0
01-07-2013, ora 09:41
SophiaIoana
Nu este medic/terapeut
SophiaIoana
Va rog ajutati-ma si pe mine!
0
02-07-2013, ora 14:44
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Ziua a 14 a este zi special aleasă pentru a rămâne gravidă. Atunci este ovulaţia, şi postinorul are efectul scăzut, cam pe la 60-70 % sau chiar mai puţin - scrie chiar în prospect, cum ati numărat voi zilele? că tocmai pe aceasta trebuia să o evitaţi
0
02-07-2013, ora 15:09
Iustina04
Nu este medic/terapeut
Iustina04
Prietenul meu nu a ejaculat in mine, dar totusi mi-e frica. Si nu pot face un copil, pentru ca am 17 ani, si el la fel, avem studii de facut, eu daca as avea un copil, ar trebuii sa renunt la scoala. Daca el nu si-a dat drumul in mine, desi eram in ziua a 14-a de menstruatie, pot ramane gravida?
0
02-07-2013, ora 15:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Iustina04

Chiar daca nu a ejaculat in tine poti ramane gravida datorita lichidului pre-seminal care apare la inceputul actului sexual si care contine si el spermatozoizi (o cantitate mai mica, dar contine).
Invata-ti partenerul macar sa te respecte, sa foloseasca prezervativ si sa nu te mai faca sa treci prin astfel de dusuri reci.
0
03-07-2013, ora 12:29
Iustina04
Nu este medic/terapeut
Iustina04
@ clara_p

in acest caz, cam cat e probabilitatea? adica banuiesc ca e mult mai mica decat daca ejacula in mine...
0
04-07-2013, ora 11:37
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Iustina, eu zic sa te relaxezi.
Daca nu a ejaculat atunci sunt sanse extrem de mici spre deloc sa ramai gravida. Sanse exista intrucat exista posibilitatea sa fii in perioada fertila dar nu ai de unde sti sigur pentru ca la varsta ta ciclul menstrual nu este fix la 28 de zile. Pentru un ciclu menstrual de 28 de zile ziua a 14'a este fertila. Daca ciclul menstrual dureaza mai mult, atunci nu erai in perioada fertila.
Oricum, nu te mai stresa, dupa cum am spus, daca nu a ejaculat atunci sunt sanse extrem de mici spre deloc.
Si asa, ca un ultim sfat, sa nu iei niciodata pilula de a doua zi daca prietenul tau nu merge pana la capat in perioada fertila. Intotdeauna sa ceri sfatul inainte de a apela la pilula de a doua zi, multe fete o iau aiurea in zile in care nu ar trebui sa isi faca griji si au numai probleme pentru multe luni dupa aceea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  • Testele de ovulație
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •